Blog

Renowacja mebli olejowanych – jak wykonać?

Opublikowano 11 czerwca, 2019 o 12:45 pm przez / Brak komentarzy

Jedną z najbardziej naturalnych, a zarazem skutecznych metod impregnacji mebli drewnianych jest olejowanie. Nie powinien, więc dziwić fakt, że technika ta wróciła do łask i jest obecnie chętnie wykorzystywana. Czym zatem jest olejowanie mebli drewnianych i jak taka renowacja mebli po przez olejowanie powinna w takim razie wyglądać?

Czym jest olejowanie mebli drewnianych?

Zacznijmy od tego, że olejowanie jest jedną z najbardziej znanych oraz cenionych metod konserwacji mebli drewnianych. Największą zaletą tej bardzo łatwej i wysoce skutecznej metody impregnacji jest to, że preparat ten nie tworzy na drewnianych meblach zewnętrznej warstwy ochronnej, ale wnika głęboko w jego strukturę, poprawiając tym samym ich ogólną kondycję oraz chroniąc je od środka. Bardzo ważne jest również to, że drewniana powierzchnia pozostaje niezmieniona, zachowuje, więc swój naturalny wygląd i matowość, a także aksamitne w dotyku wykończenie.
Poprzez zastosowanie oleju podkreśla się naturalne piękno drewnianych mebli, bowiem uwypukla się w ten sposób ich słoje, zaś barwa zostaje podkreślona, ale nie zmieniona.

Renowacja mebli olejowanych – jak czynność ta przebiega krok po kroku?

Po pierwsze, należy wybrać odpowiedni preparat do impregnacji mebli drewnianych. Jedne z najlepszych na polskim rynku to OSMO czy Remmers.
Po drugie, należy odpowiednio przygotować meble do impregnacji, po to aby preparat mógł wniknąć w głęboką strukturę drewna. Przy starych meblach musimy pozbyć się resztek starego impregnatu i przeszlifować całą powierzchnię drewnianą za pomocą papieru ściernego. Po zeszlifowaniu powierzchni drewnianej, usuwamy pył i inne zanieczyszczenia za pomocą zwilżonej, miękkiej ściereczki. Następnie dokładnie suszymy mebel.

Po trzecie, nakładamy olej na drewno. W przypadku firmy Osmo są to Olejo-woski. Do aplikacji posłużyć może oferowany przez firmę Osmo zestaw do aplikacji lub pędzel i miękkie ściereczki nie pozostawiające resztek materiału na powierzchni. Preparat nakładamy wzdłuż usłojenia cienką warstwę i pozostawiamy do wyschnięcia trwającego w zależności od temperatury i wilgotności powietrza najczęściej jest to ok 8-12 godzin. Po to aby olej z powierzchni desek przenikał do wnętrza drewna. Następnie nakładamy drugą cienką warstwę. Drugą warstwę tuż po nałożeniu, powierzchnię jeszcze wilgotną, można wypolerować delikatną szmatką lub filcem i pozostawić do wyschnięcia.

Renowacja mebli olejowanych – regularna konserwacja to podstawa

Wybierając impregnację mebli olejem musimy pamiętać o ich regularnej konserwacji. Najczęściej wystarczy czynność tę powtórzy raz w roku. W przypadku mebli intensywnie użytkowanych może zajść konieczność nakładania oleju co 4-6 miesięcy.

W konserwacji i użytkowaniu mebli olejowanych nacisk należy położyć przede wszystkim na regularne oczyszczenie oraz odpowiednią pielęgnację i konserwację. Jest to bardzo istotne, ponieważ dzięki temu drewniane meble są lepiej zabezpieczone przed ewentualnymi zniszczeniami lub uszkodzeniami.

Pamiętać oczywiście trzeba o regularnym odświeżaniu warstwy wosku na powierzchni mebli olejowanych. Wymaga to pewnej systematyczności, jednak czynność tą możemy wykonać sami w domu, bez fachowej pomocy. Zalecane jest odnawianie warstwy wosku raz do roku, a po upływie kilku lat całkowite jej usuniecie oraz ponowne nałożenie.

Aby fachowo zabezpieczyć meble olejowane, polecamy klasycznie oleje do drewna z naszego sklepu: OFERTA OLEJÓW. Zapraszamy.