impregnaty do drewna
Blog

Jaki impregnat do drewna na jesień. Co warto wybrać?

Opublikowano 19 września, 2022 o 12:00 pm przez / Brak komentarzy

Po sezonie letnim drewno znajdujące się na zewnątrz wymaga renowacji oraz specjalnej ochrony przed zbliżającymi się spadkami temperatury. Zarówno opady czy też mrozy mogą w znacznym stopniu przyczynić się do osłabienia struktury drewnianej powierzchni. Jesienią warto zadbać o właściwą impregnację drewna w ogrodzie. Obecnie na rynku jest ogromny wybór preparatów. Najpopularniejsze z nich to oleje do drewna i protektory.

Preparaty do impregnacji drewna

Drewno znajdujące się na zewnątrz jest szczególnie narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Spośród najpopularniejszych należy wskazać przede wszystkim na: wahanie temperatury jesienią bądź wilgoć. W tej sytuacji konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów, jak np. produkty marki OSMO. To sprawi, że drewno nie będzie kurczyć się czy też rozszerzać lub wysychać.  Mikropęknięcia w drewnie to świetne miejsce dla rozwoju grzybów, pleśni albo ataków wszelkich szkodników.

Obecnie na rynku występuje wiele różnych środków przeznaczonych do ochrony drewna. Mogą one różnić się np. właściwościami lub uzyskanymi efektami. Jesień to okres czasu, kiedy trzeba zabezpieczyć drewno jeszcze przed zimą. Wtedy występuje wiele niekorzystnych czynników, jak np. niskie temperatury, wilgoć. Impregnat do drewna do jeden z najbardziej podstawowych preparatów ochronnych.

lazury do drewna

Protektory do drewna

Protektor do drewna OSMO to jeden z licznych produktów oferowanych przez znaną markę. Ten ekologiczny preparat to woskowy impregnat. Dzięki niemu można zabezpieczać nie tylko wilgotne, ale nawet mokre drewniane powierzchnie.

OSMO produkuje protektory do drewna opierające się na bazie naturalnych olejów i wosków. W trakcie produkcji nie stosuje się jakichkolwiek biocydów. To oznacza, iż produkty marki OSMO można stosować także do malowania wewnątrz domu, gdzie przebywają małe dzieci.

Protektor do drewna OSMO nie jest szkodliwy dla ludzkiego zdrowia w przeciwieństwie do podobnych preparatów tego samego typu, ale innych producentów. Ponadto, można go zastosować do wszelkich gatunków, które są podatne na brunatnienie. Spośród kolejnych cennych właściwości protektorów do drewna OSMO należy wyróżnić to, że działają one silnie hydrofobowo. Bez obaw można je zastosować do impregnacji piaskownic, placów zabaw, ram okiennych itd.

Renowacja polega natomiast na pomalowaniu jednej warstwy po wcześniejszym oczyszczeniu danej powierzchni. Do aplikacji wystarczy użyć wałek z mikrofazy albo pędzel. Warto wiedzieć, że protektorów do drewna nie można stosować w formie samodzielnej powłoki. Impregnowana powierzchnię należy zabezpieczyć jednym z kilku wykończeniowych produktów, jak np. woskiem twardym olejnym. Oleje do drewna wzmacniają rysunek słojów – to tzw. efekt wilgotnego drewna.

oleje do impregnacji drewna

Lazury do drewna

Lazury do drewna OSMO są dedykowane do pielęgnacji oraz zabezpieczania powierzchni. Tego typu preparaty chronią drewno przed wilgocią bądź różnorodnymi negatywnymi szkodnikami. Przy okazji nadają one piękny wygląd.

Zabieg lazurowania sprawia, iż drewniana powierzchnia prezentuje się elegancko i schludnie. Drewno przez wiele lat nie będzie próchnieć i nie zniszczy się szybko. Lazury do drewna są zalecane, ponieważ dzięki nim można efektywnie zabezpieczyć altanki, meble ogrodowe itd.

Zabezpieczenie drewna jesienią – podsumowanie

Drewno jako część ekosystemu, którym jest las może rozkładać się nawet wiele lat na czynniki pierwsze. Ten materiał jest jednym z najczęściej znajdujących się w ogrodach. Chcąc cieszyć się pięknym wyglądem drewna trzeba odpowiednio je impregnować. Jesienią jest najlepszy czas na wykonanie tej czynności. Warto wybrać preparaty marki OSMO ze względu na ich skład, szerokie zastosowanie i uzyskiwane efekty.

Po więcej informacji zapraszamy do naszego sklepu: Timber Market – Impregnaty do drewna