Blog

Malowanie i czyszczenie tarasów drewnianych – Na co warto zwrócić uwagę?

Opublikowano 20 maja, 2019 o 3:24 pm przez / Brak komentarzy

Drewniane tarasy są niezwykle efektowne, ale należy pamiętać, że wymagają regularnej konserwacji. Zaniedbanie tej czynności odbije się negatywnie nie tylko na ich wyglądzie, ale przede wszystkim doprowadzi do niszczenia drewnianych elementów. Jak zatem prawidłowo dbać o drewniany taras?

taras drewniany

Ręczne czyszczenie tarasów drewnianych

Odświeżanie drewnianego tarasu należy zacząć od starannego czyszczenia desek. Należy pozbyć się wszelkich zabrudzeń, takich jak piach czy pył, a także usunąć wystające z desek drzazgi. Do tego celu można użyć myjki ciśnieniowej lub też szczotki ze sztywnym włosiem, szlauch i wodą.

Przy wstępnym oczyszczaniu tarasu warto wykorzystać specjalny środek do czyszczenia tarasów drewnianych, który usunie szare przebarwienia z drewna, plamy oraz tłuszcze, a do tego rozjaśni deski, przywracając im naturalną barwę. Należy pamiętać, żeby na koniec czyszczenia, drewniane powierzchnie obficie spłukać wodą.

czyszczenie tarasów drewnianych

 

Mechaniczne czyszczenie tarasów drewnianych

Nie zawsze jednak ręczne oczyszczanie tarasów drewnach jest w pełni skuteczne. Gdy nie da się w ten sposób usunąć zebranych w ryflach desek zanieczyszczeń, wówczas warto skorzysta z pomocy firmy, która zajmującej się renowacją tarasów. Przy pomocy specjalistycznych maszyn zostaną dokładnie oczyszczone, zarówno deski z drobnymi, jak i grubymi ryflami. Takie działanie wskazane jest również wtedy, gdy nasz drewniany taras jest mocno zniszczony, ponieważ mechaniczne czyszczenie skutecznie usunie patynę z desek, przywracając im dawny blask.

Jak skutecznie usunąć stare powłoki?

Jeśli nasz stary drewniany taras został pokryty powłoką lakierniczą to konieczne będzie przeszlifowanie jego powierzchni. Do tego celu najczęściej używa się szlifierki, wyposażonej w papier ścierny o większej ziarnistości, np. 40. Gdy stara powłoka zostanie usunięta, można przystąpić do szlifowania wygładzającego – w tym przypadku sprawdzi się papier o ziarnistości 60-80. Następnie deski tarasowe należy dokładnie oczyścić z resztek pyłu.

Przed olejowaniem czy też malowaniem drewnianego tarasu warto zabezpieczyć go impregnatem do drewna, którego zadaniem jest ochrona drewna.

mechaniczne czyszczenie tarasów drewnianych

 

Olejowanie i malowanie tarasów drewnianych

Po dokładnym oczyszczaniu desek tarasowych należy pozwolić im dobrze przeschnąć. Następnie można przystąpić do ich olejowania lub malowania. Jeśli decydujemy się na olejowanie, które zabezpiecza deski i pozwala zachować ich naturalny wygląd, to należy stosować specjalne oleje do drewna tarasowego. Taki olej nanosi się dwukrotnie, szerokim pędzlem z twardym włosiem. Drewniany taras można też pomalować na dowolny kolor, zawsze jednak należy wybierać farby przeznaczone do drewna trasowanego.

Z odnowionego tarasu można korzystać po dwóch dniach od jego zabezpieczenia – jest to bardzo ważne, aby poczekać określoną ilość czasu.

Olejowanie lub malowanie tarasu drewnianego najlepiej przeprowadzać na wiosnę. Warto również czynność tę przeprowadzać przynajmniej raz w roku.

Jeśli szukają Państwo olejów i impregnatów do malowania i zabezpieczania tarasów drewnianych, zapraszamy do naszego sklepu: https://timbermarket.pl/sklep/