Blog

Jak właściwie pielęgnować drewniane podłogi olejowane?

Opublikowano 4 lipca, 2019 o 2:36 pm przez / Brak komentarzy

Podłogi olejowane prezentują się niezwykle elegancko i luksusowo. Wybierane są przez osoby, które cenią sobie naturalny wygląd drewna. Zabieg olejowania wpływa nie tyko na aspekt wizualny. Doskonale wpływa on na wytrzymałość drewna. Poprawia jego odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe czynniki otoczenia. Należy jednak dowiedzieć się, jak wygląda pielęgnacja podłóg olejowanych. Musimy przestrzegać podstawowych zasad, gdyż w innym przypadku parkiet straci swoje znakomite właściwości.

Sposób oczyszczania podłóg olejowanych

Pielęgnacja podłóg drewnianych olejowanych to również staranne oczyszczanie z drobinek kurzu, pyłów, czy też innych zabrudzeń. Należy wykorzystywać do tego szczotki z miękkim włosiem, które nie uszkodzą powierzchni parkietu. Dopiero po wstępnym wyczyszczeniu możemy umyć podłogę. Najlepiej postawić na wilgotną szmatkę lub mocno wyciśniętego mopa. Im miej wody, tym lepiej.

Warto mieć świadomość, że powłoka olejowana jest trwała. Naturalnym jest, że po pewnym czasie wymaga odświeżenia. Jest to naturalne następstwo użytkowania pomieszczenia. Właśnie dlatego musi zadbać o nią we właściwy sposób. Mowa tutaj nie tylko o systematycznej pielęgnacji, ale również konserwacji. Wymaga to od nas większego nakładu pracy, jednak podłoga olejowana ma wiele zalet. Przede wszystkim podkreśla ona piękno naturalnego drewna. Powłoka wydobywa jego wyjątkowy koloryt, a także usłojenie. Dzięki niej drewno może również starzeć się w sposób naturalny, a więc nawet po latach będzie prezentować się znakomicie. Plusem jest również to, taka powierzchnia jest przyjemna w dotyku, a także nie elektryzuje się.

podłogi olejowane

Pielęgnacja podłóg olejowanych

Do pielęgnacji podłóg drewnianych zaleca się stosowanie dedykowanych środków zabezpieczających, które nie tylko myją, ale również pozostawiają dodatkową warstwę zabezpieczającą. Dodatkowo regularnie należy impregnować parkiet za pomocą dobrej jakości olejów. Ważne jest to, aby postawić na znanych i cenionych producentów m.in. OSMO, czy też Remmers. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie warto jest zapoznać się z opiniami użytkowników.

Konserwacja podłogi powinna mieć miejsce minimum raz w roku. Oczywiście mowa tutaj o pomieszczeniach znajdujących się w domu, czy też mieszkaniu. W obiektach użyteczności publicznej należy przeprowadzać ten proces częściej. Wielu ekspertów zaleca częstszą impregnację świeżo położonej podłogi. Przez pierwszy rok czynność powinna zostać powtórzona od dwóch do czterech razy. Częstotliwość jest w dużej mierze uzależniona od warunków eksploatacji. Im wyższe natężenie ruchu w danym miejscu, tym szybciej ściera się powłoka olejowa. Należy mieć świadomość, że olejowanie podłogi jest obowiązkowe. Jeśli wiec wiemy, że będzie to dla nas problematyczne, to lepiej odpuśćmy sobie ten typ parkietu.

Jeżeli chcecie Państwo właściwie pielęgnować i zabezpieczyć swoje podłogi drewniane (olejowane), polecamy oleje do drewna z naszego sklepu: PIELĘGNACJA, RENOWACJA DREWNA.
Zapraszamy.