Blog

Kleje poliuretanowe do drewna – jak wybrać?

Opublikowano 3 sierpnia, 2019 o 1:14 pm przez / Brak komentarzy

Zarówno przy profesjonalnych, jak i amatorskich pracach remontowych niezbędnym wyposażeniem jest klej do drewna. W zależności od składu chemicznego, konsystencji i przeznaczenia, znajduje on szerokie zastosowanie przy łączeniu elementów drewnianych bez użycia gwoździ i śrub. Możemy wyróżnić kilka rodzajów tego typu klejów poliuretanowych. Postaramy się rozwinąć bardziej temat w dalszej części artykułu. Zapraszamy.

Jaki klej poliuretanowy wybrać?

Poliuretany to grupa materiałów syntetycznych. W trakcie procesu produkcyjnego możliwe jest stosowanie domieszek nadających im szczególne właściwości fizykochemiczne. Dzięki temu dostępne w sklepach kleje występują w postaci proszków, past, czy pianek tak, by można było dobrać najlepszą możliwą opcję. Najczęściej widujemy kleje jedno, lub dwuskładnikowe. Różnią się one głównie czynnikiem, pod wpływem którego zachodzi reakcja wiązania.

Kleje jednoskładnikowe wiążą pod wpływem kontaktu z powietrzem, na skutek wilgoci lub utleniania. Kleje dwuskładnikowe zawierają bazę i katalizator. Łącząc się ze sobą twardnieją. Oba rodzaje cechują się doskonalą trwałością i odpornością na wilgoć. Wybierając odpowiedni produkt należy zwrócić szczególną uwagę na stopień elastyczności kleju. W przypadku łączenia dużych elementów nie narażonych na dynamiczne obciążenia zazwyczaj poleca się sztywne kleje, ale tam, gdzie działają naprężenia, czyli np. posadzki, elementy ruchome, konieczny jest klej wykazujący częściową elastyczność.

Uniwersalne, czy specjalistyczne?

Markety zazwyczaj oferują niewielką ilość podobnych produktów, pochodzących od różnych producentów i różniących się jedynie nieznacznie jakością i ceną. Jeśli jednak potrzebujemy kleju do zadań specjalnych warto rozpatrzyć się w ofertach specjalistycznych firm, takich jak np. Kleiberit, gdzie znajdziemy ogromną różnorodność w zależności od zastosowania. Do klejenia drewna szczególnie polecane są kleje jednokomponentowe PUR 1K, wykazujące doskonałą adhezję do niejednolitej powierzchni. W przypadku trudności w łączeniu elementów stosuje się kleje dyspersyjne, czyli tradycyjne, “białe”, znajdujące szerokie zastosowanie w stolarstwie meblowym. Do celów przemysłowych stosuje się także kleje na bazie żywicy kondensacyjnej, czy kleje rozpuszczalnikowe, są to już jednak wysoce wyspecjalizowane produkty.

W przypadku trudności z dobraniem kleju do potrzeb zawsze należy kierować się wskazaniami producenta. W większości prac domowych nie ma potrzeby stosowania produktów znajdujących zastosowanie w przetwórstwie przemysłowym. Wykonując remont samodzielnie należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża, stosowaniu proporcji zalecanych na opakowaniu oraz, w niektórych przypadkach, obciążeniu klejonych powierzchni, tak, by uniknąć odkształcenia. Raz zastygły materiał jest trudny do usunięcia, ale przy pomocy elektronarzędzi można się go pozbyć, nie ma więc obaw, że sobie nie poradzimy. Podstawowe i szeroko dostępne produkty w pewnością poradzą sobie w klejeniu okien, drzwi, schodów i innych elementów drewnianych.

Specjalistyczne kleje poliuretanowe

W segmencie specjalistycznych klei poliuretanowych czołową marką jest firma Kleiberit która w swoje ofercie posiada wiele produktów do konkretnych zastosowań. Jednym z podstawowych produktów w tej dziedzinie jest Klej Kleiberit 501.0 PUR D4 . Jednokomponetowy klej do mocnych sklejeń o wysokiej wytrzymałości termicznej w grupie wytrzymałościowej D4. Służy on do sklejania okien, drzwi, materiałów drewnopochodnych, litego drewna oraz materiałów budowlanych…..link….

Kolejnym produktem jest Kleiberit 510.0 FIBERBOND D4. Klej jednokomponetowy utwardzany pod wpływem wilgoci z jasną duroplastyczną fugą. Służy przede wszystkim do sklejania belek konstrukcyjnych warstwowych z litego drewna wymagających przenoszenia dużych obciążeń. Dodatkowo może służyć do sklejania okien, drzwi, materiałów drewno pochodnych oraz materiałów mineralnych. Przykładowy produkt dostępny w naszym sklepie: https://timbermarket.pl/produkt/kleiberit-501-0-1kg/

W ofercie firmy Kleiberit mamy również kleje służące przy pracach również montażowych i tak mamy do dyspozycji np. klej 566.0 Supracraft PUR który jest trwale elastycznym szybkowiążącym klejo-uszczelniaczem służącym do sklejania podpórek metalowych, kotew, sklejanie i uszczelnianie metali, drewna i betonu. Po związaniu hamuje wibracji przenoszone na mocowany element. Przykładowy produkt znajdą Państwo tutaj: https://timbermarket.pl/produkt/kleiberit-566-0-supracraft-300ml/

Godnym uwagi jest również klej montażowy 568.0 PUR D4 bardzo szybko wiążący uniwersalny klei z doskonałą przyczepnością niemal do wszystkich materiałów budowlanych, drewna, betonu, muru, metalu. Produkt dostępny również w naszym sklepie: https://timbermarket.pl/produkt/kleiberit-568-1-suprafort-pur-d4-310ml/

Jeżeli są Państwo zainteresowani innymi rodzajami klejów poliuretanowych do drewna, zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą w sklepie: Timber Market – Kleje poliuretanowe do drewna.