Blog

Jak dobrze wybrać kleje do podłóg?

Opublikowano 26 sierpnia, 2019 o 1:23 pm przez / Brak komentarzy

Kleje do podłóg – jak je dobrze wybrać?

Drewniane posadzki mogą w bardzo korzystny sposób wpłynąć na wystrój wnętrza. Jednak ich zastosowanie wymaga użycia specjalnego kleju, dostosowanego nie tylko do rodzaju drewna, ale również do powierzchni, na którą zostanie nałożona posadzka, jaki klej wybrać?

Drewno lite

Posadzki wykonane z litego drewna charakteryzują się wysoką podatnością na zmiany kształtu i wymiarów spowodowane wahaniami temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniu. Właśnie dlatego należy tutaj zastosować kleje, które będą zarówno wytrzymałe, jak i elastyczne. Należy pamiętać, że im większe są elementy, tym bardziej wytrzymały i elastyczny musi być klej ze względu na jeszcze większe naprężenia. Najlepsze w tej sytuacji będą kleje poliuretanowe

Elementy warstwowe

Zastosowanie takiego ułożenia posadzki znacząco zmniejsza jej odkształcenia, jednak jednocześnie tworzy kolejny problem. Połączone ze sobą elementy praktycznie uniemożliwiają odparowanie wilgoci z zastosowanego kleju, z tego powodu duża ich ilość byłaby nieskuteczna w takiej sytuacji. Jest to tym bardziej problematyczne, jeśli górna warstwa drewna została zabezpieczona lakierem, który dodatkowo utrudni odparowanie wilgoci. Z tego powodu do elementów warstwowych należy zastosować kleje które nie są dyspersyjne – czyli takie niezawierające wody.

Jedno – czy dwuskładnikowy?

Sklepy oferują dwa podstawowe rodzaje klejów, warto jednak pamiętać, że nie jest to podział lepszy – gorszy. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj ma istotne wady, jak i zalety. Klej jednoskładnikowy będzie zdecydowanie bardziej elastyczny, dlatego warto go zastosować chociażby przy litym drewnie. Warto jednak pamiętać, że wysoka elastyczność nie jest zawsze jest wskazana. Będzie to cecha niepożądana chociażby w przypadku lamparkietu. Kleje dwuskładnikowe natomiast są zwykle mniej elastyczne i mocniejsze. Ich podstawową wadą jest konieczność dokładnego zmieszczanienia obu składników oraz wykorzystanie go zaraz po zmieszaniu. Zwykle jest to okres pomiędzy godziną a dwiema godzinami.

Elastyczność

Dobór odpowiedniej elastyczności kleju jest niezwykle ważny i musi zostać dobrany indywidualnie pod wielkość elementów posadzki. Należy pamiętać, że kleje mogą różnić się poziomem elastyczności nawet w jednej kategorii. Z tego powodu należy osobno sprawdzać parametry każdego z klejów. Najtrafniejszym wyborem będzie zawsze użycie takiego produktu, który jest trwale elastyczny. Co to oznacza? Kleje posiadające taką właściwość nie utracą swoich właściwości mimo upływu lat, dzięki czemu nie pojawią się problemy z posadzką.

Rodzaj podłoża

Bardzo duże znaczenie w doborze kleju ma nie tylko rodzaj posadzki, ale również podłoża. Szczególnie problematyczne będą podłoża zagruntowane oraz te, na których znajduje się ogrzewanie podłogowe. W obu przypadkach należy dobrać klej albo możliwy do zastosowania w przypadku ogrzewania posadzkowego, albo dobrany do rodzaju użytego gruntu. W tym drugim przypadku najbezpieczniejszą opcją będzie użycie zarówno kleju, jak i gruntu tego samego producenta, przeznaczonego do zastosowania w tym samym miejscu.

Stara posadzka

Warto zauważyć, że istnieje różne możliwość przyklejenia nowej posadzki do starej. Przy odpowiednim zagruntowaniu podłoża będzie to możliwe nawet w przypadku wcześniejszego użycia ceramicznych płytek. W takiej sytuacji największe znaczenie będzie miała przyczepność kleju, dlatego najlepiej sprawdzą się tutaj produkty dwuskładnikowe. Tutaj również należy pamiętać, aby rodzaj kleju był ściśle dostosowany do rodzaju użytego gruntu.

Nie wiesz jaki klej do podłóg i parkietów wybrać? Zapraszamy do kontaktu z naszym sklepem, służymy profesjonalną pomocą.
Naszą pełną ofertę znajdziecie Państwo tutaj: Timber Market – Kleje do Podłóg.