olejowanie desek do krojenia
Blog

Olejowanie desek do krojenia. Jak i czym?

Opublikowano 31 grudnia, 2021 o 10:33 am przez / Brak komentarzy

Przez pewien czas w momencie, kiedy ceny gwałtownie nie zaczęły rosnąć mało kto przejmował się jakością i żywotnością produktów, za które trzeba zapłacić tak zwane grosze. Jednak od pewnego czasu coraz bardziej opłacalna staje się naprawa lub zabezpieczanie danego podzespołu, czy danej rzeczy taką jest właśnie deska do krojenia z drewna.

Deska do krojenia z drewna, a impregnacja oraz mycie

Drewniane deski zabezpiecza się, gdyż są one podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz wchłaniają dużą ilość wody np. tej, która powstaje podczas krojenia pomidorów. Taki produkt pierwszy raz należy zaimpregnować zaraz po jego zakupie. Natomiast kolejne olejowanie należy wykonać do 6 tygodni od ostatniego zabezpieczania. Drugą ważną rzeczą jest sposób mycia deski tak naprawdę do tego celu nie powinno się używać wody, gdyż to woda sprawia, że drewno się rozwarstwia, Wystarczy tylko, że strzepiemy okruszki lub ewentualnie wytrzemy deskę szmatką. Jedynym płynem, jaki możemy sporządzić sami to ocet z cukrem wlany do pojemnika, którym możemy spryskać deskę i wytrzeć ją papierowym ręcznikiem najlepiej wielowarstwowym.  Przy większych zabrudzeniach można posypać drewno gruboziarnistą solą oraz dodać do niej kilka kropel soku z cytryny. Nigdy tego typu desek nie można myć w zmywarce.

olej deski do krojenia

Soda oczyszczona, a deska z drewna

Sodę oczyszczoną do tego typu celów używa się po to, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Wystarczy natrzeć deskę odłożyć ją na półgodziny, po czym przetrzeć ręcznikiem papierowym. Po takim oczyszczeniu drewnianej powierzchni możesz przystąpić do impregnowania deski.

Jak przeprowadzić proces olejowania?

Do tego procesu  wystarczy olej oraz zwykła szmatka. Płyn ten musi zostać podgrzany do temperatury 50 stopni, który następnie wcieramy w drewnianą miskę, łyżeczkę, deskę oraz innego typu akcesoria. Za pierwszym razem proces ten musi zostać powtórzony kilkukrotnie z przerwami minimum 6h w celu wsiąknięcia substancji. W momencie kolejnego olejowania proces ten będzie trzeba powtórzyć tylko maksymalnie 3 razy. Dodatkowo nie chowaj drewnianych akcesorii kuchennych do szafek bądź półek w momencie, gdy są one świeżo po impregnacji lub są mokre.

olejowanie desek do krojenia

Środki do olejowania akcesoriów kuchennych z drewna

Ciekła parafina –  jest ona łatwo dostępna w aptece. Ma bezwonny zapach i bezbarwną barwę. Jej zaletą jest niska cena i szybkość w schnięciu. Nie podgrzewa się jej jak innego typu oleje. Nakłada się ją na szmatkę, a następnie wciera w drewno. Pierwsza warstwa musi być jak najgrubsza. Czynność wykonujemy raz dziennie przez 5 dni.

Olej lniany  – ma, krótki termin ważności, o czym warto pamiętać dodatkowo wolno schnie, a także  po jego użyciu wydobywa się charakterystyczny zapach.

Aplikuje się go na trzy sposoby takie jak: 

Czysty oraz świeży olej jadalny nakłada się w 5 warstwach na drewniane narzędzie kuchenne i zostawia na tydzień. Proces ten jest długi, ale bardzo efektywny.

Olej tak jak wcześniej zostało wspomniane musi zostać podgrzany do temperatury 50 stopni, a następnie wtarty szmatką w drewnianą powierzchnię.

Olej lniany należy wymieszać z pszczelim woskiem i tak samo nanieść szmatką na drewniane narzędzia kuchenne.

Jak wybrać dobrą deskę do krojenia z drewna?

Tak naprawdę jest to rzecz gustu, gdyż nie tylko deski, ale również inne drewniane akcesoria po paru latach trzeba po prostu wymieniać. Najpopularniejsze deski do krojenia wykonuje się z drewna akacjowego, jesionowego, dębowego oraz bukowego. Jednak ostatnio coraz większą mimo wszystko popularność zyskują akcesoria wykonane z bambusa. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to drewno, lecz rodzaj trawy. Zwróć także uwagę na jakość użytego drewna, gdyż słabo by było, gdyby w Twoją skórę wlazła drzazga. Dodatkowo wszystkie często używane  tego typu narzędzia należy po kilku latach zeszlifować i pomalować farbą, a także ponownie zaimpregnować.

Szukacie sprawdzonych olejów, które nadają się do desek do krojenia? Zapraszamy do odpowiedniej kategorii w naszym sklepie: Timber Market – Olej Deski Do Krojenia