oleje impregnujące Ecoleum
Blog

Oleje impregnujące Ecoleum, czyli jak zadbać o drewno na lata?

Opublikowano 16 listopada, 2021 o 12:34 pm przez / Brak komentarzy

Drewno to materiał piękny i ponadczasowy. Spisuje się doskonale zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Od wieków stosowany do wnoszenia często niebywałych konstrukcji, z biegiem czasu nie traci na swojej popularności, choć jego użycie zmienia znaczenie. Obecnie oprócz materiału konstrukcyjnego coraz częściej jest po prostu ozdobą wizualną całego domu – jako wykończenie oraz dodatki. Z roku na rok drewno wkupuje się w serca projektantów wnętrz coraz bardziej.

Co szkodzi drewnu?

Drewno ma wiele zalet, przede wszystkim cudownie ociepla miejsce, które zdobi i dodaje mu niepowtarzalnego klimatu. Jednak aby zachować jego piękny wygląd, należy o nie dbać z należytą czułością. Częstym błędem posiadaczy drewnianych elementów na zewnątrz jest zła impregnacja drewna, co prowadzi do zwiększenia jego wilgotności. A czym to skutkuje? Nie trudno się domyślić – drewnu pulchnieje i pęka, a rzeczy, którymi mieliśmy cieszyć się latami, po niewielkim czasie są w bardzo złym stanie. Takie warunki są ulubionym miejscem różnych szkodników, które proces niszczenia potrafią szybko dokończyć.

impregnowanie olejami Ecoleum

Jak dbać o drewno, by zachować jego piękno na lata?

Regularna impregnacja drewna to podstawa. To proces głębokiego nasycenia drewna preparatem ochronnym mającym na celu zabezpieczenie go przed szkodliwymi czynnikami takimi jak szkodniki, grzyby czy promieniowanie UV. Impregnacja powinna być ona dostosowana do warunków klimatycznych oraz rodzaju drewna. Warto wybierać oleje mocno impregnujące takie jak Ecoleum. Jest on stworzony do impregnacji niemal każdego typu drewna zewnętrznego. Ecoleum sprawdzi się zarówno przy drewnie szczotkowanym, jak i nieoszlifowanym (będzie też doskonały przy zabezpieczeniu elewacji zewnętrznej domów z bala). Zapewnia impregnacje na wysokim poziomie, wnikając głęboko w każdy rodzaj drewna, niezależnie od gatunku. To bardzo ważne, gdyż im głębsze wnikanie, tym lepsze zabezpieczenie.

Jak prawidłowo przeprowadzić impregnację drewna?

Impregnację należy przeprowadzać zgodnie ze wskazaniami producenta impregnatu oraz zaleceń dotyczących gatunku drewna. W przypadku impregnacji drewna na zewnątrz nie bez znaczenia jest pogoda – należy wybrać czas z dużą ilością słońca, bez opadów. W celu prawidłowego wniknięcia preparatu drewno powinno być suche oraz czyste – wszelkie plamy oraz żywicę należy oczyścić. Warto także przyjrzeć się dokładniej ewentualnym uszkodzeniom, wszelkie piknięcia i ubytki pozostaną nie bez znaczenia dla trwałości drewna, więc warto przed planowaną impregnacją wszystko uzupełnić masa szpachlową. Nie jest to zabieg konieczny, ale zaleca się go, aby móc dłużnej cieszyć się pięknem tego wyjątkowego materiału.

Tak oczyszczone i przygotowane podłoże jest gotowe do nałożenia impregnatu Ecoleum.

Ecoleum oleje impregnujące

Oleje impregnujące Ecoleum dzięki połączeniu substancji stałych, z bazą w postaci oleju lnianego pozwala nam zaoszczędzić dużo czasu i energii – wystarczy jedna warstwa, zamiast standardowo zalecanych w innych podobnych preparatach minimum trzech, aby osiągnąć zalecaną i skuteczną ochronę. To ogromny atut, gdyż trzeba pamiętać, że impregnacja dużych powierzchni często jest sporym wyzwaniem. Sukces osiąga się tylko wtedy, gdy zrobi się to z należytą starannością – wszelkie niedociągnięcia będą miejscem dostawania się wilgoci. Czy zatem jedna warstwa zamiast trzech nie jest kuszącą ofertą?

Dodatkowym plusem oprócz łatwości użycia, jest przyjemny zapach oraz ochrona środowiska, a dzięki bazie z oleju lnianego Ecoleum pomaga wydobyć naturalnie piękną strukturę drewna.

Szukasz porady profesjonalistów? Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z ofertą naszego sklepu:
Timber Market – Oleje impregnujące Ecoleum