osmo lasur
Blog

Oleje i lazury do drewna OSMO

Opublikowano 30 lipca, 2020 o 11:42 am przez / Brak komentarzy

Drewno jest wdzięcznym, naturalnym materiałem konstrukcyjnym o niepowtarzalnej strukturze i fakturze. Historia dziesięcioleci zawarta w rysunku słojów zachwyca swoim pięknem. Naturalny materiał wymaga specjalnego podejścia. OSMO od lat specjalizuje się w konserwacji i pielęgnacji drewna tak, by dłużej mogło zachować swoje naturalne walory. Z tą myślą powstały lazury olejne OSMO, wyprodukowane z naturalnych olejów roślinnych.

Zalety lazury OSMO

Lazura olejna OSMO została stworzona po to, by chronić drewno znajdujące się na zewnątrz i narażone na działanie czynników atmosferycznych. Tworzy ona na drewnie barwną, przejrzystą powłokę, która uwidacznia rysunek słojów i podkreśla naturalne piękno drewna. Pokryte lasur OSMO drewno oddycha poprzez mikropory w powłoce, która zapobiega nasiąkaniu wodą. Drewno nie kurczy się i nie pęcznieje, jego kształt nie ulega deformacji, nie rozwarstwia się, nie tworzą się odpryski, szczeliny, pęknięcia ani wybrzuszenia. Lazura OSMO jest odporna na działanie promieni UV i czynniki atmosferyczne, hydrofobowa (odpycha cząsteczki wody). Zawiera także składniki osłaniające drewno przed pleśniami, grzybami i glonami. Nie wymaga gruntowania, jest łatwa w nakładaniu i odświeżaniu. Wystarczy powierzchnię dokładnie wyczyścić i pomalować.

lazury OSMO

Zastosowanie olejów i lazur do drewna

Lazura olejna OSMO nadaje się do transparentnego barwienia i zabezpieczania drewna wystawionego na działanie warunków atmosferycznych. Można ją wykorzystać do zabezpieczenia i wyeksponowania naturalnych walorów drewna elewacji domów drewnianych oraz drewnianych okładzin na fasadach budynków, oraz elewacji domów drewnianych. Powłoka z lazury OSMO może chronić drewniane balustrady balkonów, tarasy, altany i wiaty ogrodowe, ogrodowe meble i drewniane konstrukcje placu zabaw dla dzieci, drewniane garaże i budynki gospodarcze, bramy, płoty, pergole, kładki przy oczkach wodnych itp. oraz drewniane drzwi i stolarka okienna. Ze względu na zawartość biocydów (środków zwalczających grzyby, pleśnie i glony) nie może być stosowana wewnątrz pomieszczeń.

lazury do drewna

Jak stosować lazury OSMO?

Do nałożenia lazury OSMO służy zwykły pędzel malarski lub rolka z gąbką. Powierzchnia drewna musi być czysta, odpylona i sucha (poniżej 20% wilgotności). Do pokrycia drewna lazurą najlepiej wybrać suchy i ciepły dzień. Przed nałożeniem powłoki warto wykonać próbę. Uzyskany kolor powierzchni może się nieco różnić od koloru na wzorniku ze względu na przebijający przez lazurę naturalny odcień drewna. Wszystkie dostępne odcienie lazury można ze sobą mieszać i tworzyć odcienie pośrednie. Poszczególne fragmenty drewna różnią się zdolnością wchłaniania, dlatego powłoka może być niejednolita. Dla uzyskania pełnego efektu oraz dla skuteczniejszej ochrony przed glonami, grzybami i pleśniami lazurę należy nałożyć dwukrotnie. Chcąc przywrócić naturalną barwę drewnu, które poszarzało, przed nałożeniem lazury warto odświeżyć jego kolor żelem do usuwania szarości drewna OSMO. Natomiast w celu dodatkowej ochrony przed sinizną, pleśnią lub szkodnikami żerującymi w drewnie, warto je najpierw zaimpregnować ze wszystkich stron. Jasne i przezroczyste odcienie lazury OSMO nie zapewniają dobrej ochrony przed promieniami UV. Jeśli drewno ma być wystawione na intensywne działanie promieni słonecznych, trzeba wybrać odcienie ciemniejsze albo dodatkowo zabezpieczyć drewno przed szarzeniem i blaknięciem warstwą oleju ochronnego UV nałożonego po całkowitym wyschnięciu lazury OSMO.

lazury OSMO

Dostosowana do wymagań drewna mikroporowata lazura OSMO, stworzona z naturalnych wosków i olejów, pozwala przez długie lata zachować wytrzymałość i sprężystość drewna i cieszyć się pięknym wyglądem jedwabiście matowej powłoki, przez którą przebija naturalny rysunek słojów.

Więcej olejów do drewna i lazur firmy OSMO, znajdą Państwo w naszym sklepie: Timber Market – Lazury OSMO.