malowanie podłóg drewnianych
Blog

Malowanie podłóg drewnianych specjalnymi olejami do drewna

Opublikowano 26 listopada, 2020 o 11:27 am przez / Brak komentarzy

Drewniana podłoga to niewątpliwie ozdoba każdego wnętrza, w znacznym stopniu kreująca klimat i wytwarzająca swoiste ciepło pomieszczenia. Obok wartości estetycznej, drewno daje pewność trwałości podłogi bez konieczności wymiany w wieloletniej perspektywie. Najpowszechniejszym sposobem wykończenia podłóg z drewna jest ich lakierowanie, bądź pokrycie olejem, jednakże coraz większe rzesze zwolenników zdobywa malowanie drewnianej podłogi.

Zalety malowania podłóg drewnianych

Pokrycie drewnianej powierzchni podłogi farbą kryjącą zapewnia uzyskanie całkowicie odmiennego efektu niż po lakierowaniu, czy też olejowaniu. Pomalowane drewno uzyskuje jednolitą powierzchnię, a słoje zostają ukryte pod warstwą farby. Dzięki temu powstaje możliwość doboru i modyfikowania odpowiedniego dla wystroju wnętrza koloru, począwszy od modnych obecnie białych podłóg po inne zabarwienie niemożliwe do uzyskania za sprawą lakieru lub oleju, jak też paneli podłogowych. Tak więc malowanie podłóg z drewna znacznie wzbogaca opcje aranżacyjne wystroju pomieszczenia. Drugą ważną zaletą malowania drewnianych podłóg jest to, że farba doskonale zamaskuje powstałe na przestrzeni lat defekty, plamy i przebarwienia.

oleje do drewna - malowanie

Jak malować podłogę z drewna?

Aby uzyskać zamierzony efekt malowania podłogi, niezbędne jest jej wcześniejsze przygotowanie. Zakres i czas prac przygotowawczych uzależniony jest od stanu drewnianej powierzchni. W pierwszej kolejności należy usunąć poprzednią warstwę wykończeniową oraz wygładzić nierówności powierzchni. W tym celu niezbędne jest kilkukrotne szlifowanie podłogi za pomocą szlifierki i papierów ściernych różnej grubości oraz wypełnienie widocznych ubytków, przy użyciu masy szpachlowej wymieszanej z pyłem powstałym w trakcie szlifowania. Po szlifowaniu podłogę należy wypolerować. Nowe podłogi z drewna przed szlifowaniem powinny zostać zaimpregnowane. Po zakończeniu tych podstawowych prac konieczne jest dokładne oczyszczenie drewnianej powierzchni z kurzu i pyłu, a następnie jej umycie i całkowite wysuszenie. Podczas prac przygotowawczych należy również pamiętać o usunięciu żywicy z sęków i zapobieżeniu jej dalszemu wypływaniu za pomocą specjalnego preparatu izolującego. Jest to ważne, gdyż żywica może spowodować pojawienie się plam na pomalowanej podłodze. Kolejnym etapem prac jest nałożenie na drewno farby gruntującej, co szczególnie istotne w miejscach uzupełnianych masą szpachlową oraz tam, gdzie odsłonięte zostało surowe drewno. W zależności od ilości takich miejsc, farbę gruntującą nakłada się punktowo lub na całej powierzchni podłogi. Farba gruntowa zabezpieczy podłogę przed wnikaniem wilgoci oraz zapewni lepsze przyleganie farby nawierzchniowej. Po przygotowaniu podłogi do malowania. pozostaje wybór odpowiedniej farby. Farba do malowania drewnianych podłóg powinna cechować się dużą odpornością na ścieranie, zarysowania oraz zabiegi czyszczące np. szorowanie. Kryteria takie spełniają farby ftalowe, jak również uretanowo-alkidowe. Podłogę maluje się pędzlem lub wałkiem, najlepiej o szerokości odpowiadającej wymiarowi desek. Należy ściśle stosować się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniu farby, gdzie m.in. określona jest ilość powłok, które należy nanieść na podłogę, czy sposób rozcieńczania. Farbę należy rozprowadzać wzdłuż słojów, zważając aby nanoszone warstwy nie były zbyt grube. W przypadku konieczności dwukrotnego malowania, drugą warstwę farby należy położyć po całkowitym wyschnięciu pierwszej. Końcowy czas schnięcia pomalowanej podłogi może wynieść od kilku dni do nawet kilku tygodni. Dopiero wtedy podłoga nadaje się do normalnej, codziennej eksploatacji.

oleje do podłóg

Specjalne oleje do zabezpieczania drewnianych podłóg

Specjalne oleje cieszą się dużą popularnością wśród preparatów służących konserwacji i zabezpieczeniu drewna. Ich popularność wynika m.in. z panujących obecnie trendów proekologicznych, gdyż wytwarzane są na bazie specjalnie przefiltrowanego i pozbawionego protein oleju roślinnego. Ich zaletą jest łatwość aplikacji i brak konieczności uciążliwego szlifowania międzywarstwowego. Specjalne oleje do drewna stanowią świetną ochronę przed działaniem wilgoci, a także pleśni czy grzybów. Nie tworzą, w przeciwieństwie do lakierów dodatkowej warstwy ochronnej lecz głęboko wnikają w strukturę drewna. Dzięki temu drewno wzmacnia się i zwiększa zdolność do regeneracji. Brak syntetycznej powłoki sprawia, że drewno oddycha, dzięki czemu odparowuje wilgoć. Co istotne, pod wpływem działania oleju ewentualne ubytki czy zarysowania pęcznieją, przez co wypełniają się i zachowują swój kolor. Najczęściej wykorzystywane są oleje lniane, słonecznikowe i tungowe, przy czym stosuje się również preparaty będące mieszanką olejów. Oleje dzielą się ze względu na właściwości, czy też przeznaczenie dla określonego rodzaju drewna. Są więc oleje bezbarwne i barwiące, oleje do drewna iglastego i liściastego, oleje uniwersalne. Rozróżniamy też oleje stosownie do składników wzbogacających. Oleje, do których dodano żywicę, naturalną lub syntetyczną, to oleje twardniejące. Oleje nie zawierające żywicy są natomiast olejami nietwardniejącymi. Są one wzbogacone różnego typu solami mineralnymi

Jeżeli szukacie Państwo odpowiednich olejów do malowania swoich drewnianych podłóg, zapraszamy do kontaktu z naszym sklepem: Timber Market.