oleje do drewna wskazówki
Blog

Oleje do drewna – Kilka przydatnych wskazówek

Opublikowano 29 października, 2020 o 12:15 pm przez / Brak komentarzy

Jak wszyscy wiemy, najlepszym wyborem jest olej lniany, który może wnikać głębiej w strukturę drewna i lepiej chronić drewno przed wilgocią, pęknięciami, promieniami ultrafioletowymi, wysoką temperaturą, kurzem i szarzeniem. Jednak to nie wszystko, bo meble pokojowe, kuchenne czy łazienkowe pokryte są również innymi substancjami, takimi jak drewniane podłogi, meble ogrodowe czy płoty.

Oleje do drewna – przegląd

Jak nietrudno się domyślić, bezbarwny olej zachowa i uwydatni naturalny kolor drewna. Z drugiej strony olej koloryzujący użyty do drewna może nadać drewnu określony kolor i efekt artystyczny. Różne rodzaje drewna mają różną zawartość żywicy naturalnej, co szczególnie wpływa na ich twardość i zdolność wchłaniania oleju. Preparat odpowiedni do mebli olejowanych z danego gatunku drewna powinien posiadać składniki zapewniające najwyższą skuteczność ochrony. Czasami jednak zdarza się, że produkty dostarczane przez sklep to tak naprawdę oleje uniwersalne i równie dobrze nadają się do różnych gatunków drewna. Wiele osób stawia na sprawdzone oleje do drewna.

Utwardzony olej zawiera żywice naturalne lub syntetyczne, które dodatkowo chronią drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki dodatkowi rozpuszczalnika szybciej schną. Jednak ich wadą jest silny zapach żywicy, który może utrzymywać się nawet do kilku godzin i może powodować dyskomfort w rodzinie. Z drugiej strony oleje nietwardniejące mogą wzmacniać wilgoć, pylenie i suche pękanie drewna, ale niestety nie zapewniają tak wysokiej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki dodatkowi soli mineralnych szybko wysychają.

jak olejować drewno?

Aspekt olejowania drewna

Drewno powinno być zawsze odpowiednio zabezpieczone przed użyciem. Jeśli pominiemy proces impregnacji, olejowanie drewnianych mebli, podłóg i elementów dekoracyjnych wkrótce zacznie się niszczyć. Dla osób, które nie lubią błyszczącej powierzchni i wizualnych sztucznych efektów na drewnianych powierzchniach, proces olejowania będzie dobrym wyborem.

Większość dostępnych na rynku preparatów olejnych nie zmienia znacząco koloru powierzchni drewnianej, efekt jest wprawdzie subtelny i naturalny, ale uwaga: olejowane przedmioty drewniane z czasem ciemnieją. To naturalny proces starzenia się drewna i zmiany koloru. Starzejące się drewno przez lata wykazywało większą wyrazistość i silną osobowość.

Faktem jest, że jeśli zaimpregnujesz drewniane przedmioty olejem roślinnym, prawie cały olej roślinny zadziała. Nasze główne szczegóły związane z polem do gotowania również zostaną tutaj dobrze wykonane. Olej rzepakowy, kokosowy i lniany – każdy z nich daje nieco inne efekty, ale wszystkie nadają się do ochrony drewnianych mebli i podłóg.

Jeśli jednak chcesz postawić mebel drewniany w pomieszczeniu o szczególnych warunkach, takich jak duża wilgotność powietrza lub nagłe zmiany temperatury, albo wiemy, że podłoga drewniana w danym pomieszczeniu będzie użytkowana w dużych ilościach, to jest to profesjonalna podłoga drewniana. Takie preparaty są zwykle bogate w substancje hamujące rozwój pleśni lub zapobiegające szkodnikom. Wystarczy zwrócić szczególną uwagę na skład olejku. Warto trzymać się naturalnych rozwiązań bez silnej chemii.

jak robić olejowanie drewna

Pielęgnowanie drewna to skuteczna metoda ochrony

Powierzchnie drewniane należy olejować przed pierwszym użyciem, a następnie wykonywać to w sposób regularny. Olejowanie drewnianych mebli w domu jest łatwe i wygodne bez zatrudniania fachowców. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni olej i prawidłowo przeprowadzić cały proces olejowania drewna. Olej wnika w głąb struktury drewna, skutecznie zapobiegając zawilgoceniu, pękaniu, promieniom ultrafioletowym, wysokiej temperaturze, kurzu i szarzeniu. Nadaje mu też głęboki kolor i pięknie eksponuje jego drobinki. Ponadto smarowanie drewna jest metodą ekologiczną, przyjazną dla środowiska i członków rodziny.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat olejowania powierzchni drewnianych, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami: Timber Market.