zabezpieczenie powierzchni drewnianych na zimę
Blog

Jak zabezpieczyć drewno, by dobrze zniosło zimę?

Opublikowano 16 grudnia, 2020 o 12:32 pm przez / Brak komentarzy

Drewno jest wyśmienitym materiałem naturalnym chętnie wykorzystywanym w przestrzeni budowlanej i dekoracyjnej. Elementy drewniane w zewnętrznej elewacji oraz w przestrzeni ogrodowej narażone są na niekorzystne warunki pogodowe. Szczególnie w okresie zimy duży wpływ mają niskie temperatury, śnieg i wilgoć. Użycie odpowiednich impregnatów, takich jak lazura i oleje do drewna wzmocni jego właściwości i wydłuży żywotność.

Po co zabezpieczać drewniane elementy?

Konstrukcje drewniane wymagają dobrej pielęgnacji, aby zachować piękny wygląd. Warto wiedzieć, że elementy drewniane tracą kolor, kurczą się pod wpływem niskich temperatur lub pęcznieją pod wpływem wilgoci, która wchodząc w strukturę drewna może spowodować zapleśnienie i zagrzybienie. Trwałość drewnianych elementów obniża się powodując szybszą ich degenerację.

Przygotować się do takich zabiegów należy już wczesną jesienią przed pogorszeniem pogody. Znając rodzaj drewna użytego na wybranych elementach należy dobrać odpowiedni rodzaj impregnatu.

Wybór odpowiednich środków zacząć wypada od wyselekcjonowania preparatów odpornych na wodę. Jest to bezwzględne uwarunkowanie dotyczące wszystkich możliwych rodzajów drewna w otoczeniu zewnętrznym. Przygotować należy drewniane elementy czyszcząc je z brudu i kurzu, a następnie w odpowiedni sposób zastosować wybrane preparaty.

olej OSMO

Dobry wybór to lazura do drewna

Wśród gamy produktów możemy skoncentrować uwagę na olejach, lazurach i innych preparatach mrozoodpornych. Wysokiej jakości środek zagwarantuje dobrą konserwację i poprawę właściwości drewna.

Lazura to preparat żywiczny o właściwościach zabezpieczających przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Jest preparatem ochronnym, a także dekoracyjnym. Pozwala zachować piękny wygląd dzięki wnikaniu głęboko w strukturę drewna i zabezpieczeniu go przed dostaniem się wody. Wysoka mrozoodporność oraz wytrzymałość na promieniowanie UV pozwala na ograniczenie pękania drewna, płowienia i wysychania. To przekłada się na zachowanie przez długi czas świeżego i intensywnego koloru.

Lazury marki Remmers są wysokojakościowym preparatami, które można stosować na wiele elementów drewnianych takich jak okiennice, altany, drzwi i okna (tu, jako podkład). Ich właściwości można określić, jako: 3w1. Służą, jako impregnat, powłoka gruntująca i lazura. Wnikają w drewno głęboko, a jednocześnie pozwalają mu oddychać. Ograniczają dopływ wilgoci, a tym samym powstawanie zgnilizny. Lazurę należy nakładać na dokładnie oczyszczoną i wyheblowaną powierzchnię, tak, aby jej zapewnić lepsze wnikanie w powierzchnię.

lazura do drewna Remmers

Kolejne rozwiązanie, czyli olej do drewna

Kolejnym dobrym rozwiązaniem są oleje do drewna. Oleje nie tworzą powłok tak jak lakiery, są wcierane w drewno i zabezpieczają jego wewnętrzną strukturę. Dzięki takiej właściwości powierzchnia jest wytrzymała na uszkodzenia, a otrzymany efekt surowego drewna jest wykorzystywany, aby uwypuklić jego naturalną urodę.

Tu warto sięgnąć po olej ochronny OSMO, który stanowi dodatkową ochronę. Zakonserwowana powierzchnia drewniana nie traci koloru i jest w pełni odporna na czynniki atmosferyczne. Stosowany być może na wielu rodzajach elementów drewnianych. Stworzony na bazie naturalnych substancji nie rozwarstwia się, nie łuszczy oraz zachowuje naturalny kolor drewna.

Wykorzystać można szereg rozwiązań oferujących utrzymanie powierzchni drewnianych w dobrej kondycji. Wybór wśród produktów Remmers, czy OSMO pozwoli na doskonałą konserwację. Zabiegi nie są trudne i nie wymagają specjalnych umiejętności, ani sprzętu. Wystarczy dokładnie zapoznać się z instrukcją i samemu można wypielęgnować drewniane konstrukcje.

Jeżeli nie wiecie jakie oleje do drewna wybrać, aby zabezpieczyć swoje powierzchnie drewniane przed zimą – zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami:
Timber Market – Oleje do Drewna