Blog

Jak zabezpieczyć konstrukcje drewniane na zewnątrz przed promieniowaniem UV?

Opublikowano 4 lutego, 2020 o 7:37 pm przez / Brak komentarzy

Drewno potrzebuje parasola przeciwsłonecznego i płaszcza przeciwdeszczowego. Na rynku dostępnych jest mnóstwo związków chroniących drewno, wybierając narzędzie do swojego projektu, zawsze trzeba pamiętać o dwóch ważnych rzeczach: na drewno negatywnie wpływają dwa czynniki: słońce i woda. Jeżeli meble drewniane bez wykończenia będą przez krótki czas przetrzymywane w suchym pomieszczeniu zapewni to im zabezpieczenie przed słońcem i deszczem. Jednak promieniowanie ultrafioletowe (UV) błyskawicznie rozpoczyna proces niszczenia drewna niepoddanego ochronie. Degradacja drewna postępuje, jeżeli na jego powierzchni zaczynają pojawiać się ubytki, ułatwia to penetrowanie wilgoci w głębsze warstwy drewna. Jedynym rozwiązaniem jest odpowiednie zabezpieczanie drewna przed promieniowaniem UV.

Jak można zabezpieczyć drewno przed promieniowaniem UV?

Najlepiej chronić meble ogrodowe i konstrukcje drewniane przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych za pomocą olejów i lazur specjalnie do tego celu przeznaczonych. Produkty drewniane znajdujące się na zewnątrz są nieustannie narażone na palące słońce, najłatwiej zapewnić im ochronę w postaci nieprzepuszczalnego ekranu słonecznego, czyli preparatów do pielęgnacji i zabezpieczania drewna. Zarówno olej i lazur posiadają w składzie wystarczającą ilość pigmentu, aby zagwarantować konstrukcjom drewnianym zabezpieczenie przed UV. Każda z tych powłok jest właściwym wyborem, aby zapewnić dłuższą trwałość warto stosować elastyczne związki o właściwościach hydrofobowych.

Najlepsze oleje ochronne zabezpieczające drewno przed UV

Promieniowanie ultrafioletowe niszczy włókna drewna jak trucizna wolno działająca. Na strukturę drewna wpływają promienie słoneczne. Nie dzieje się to natychmiast, ale przynosi nieodwracalne straty. Inżynierowie Osmo stosują specjalne biokomponenty w swoich olejach ochronnych, które gwarantują drewnu prawdziwą ochronę przed promieniowaniem UV, a także spowalniają proces ciemnienia na pionowo zamontowanych konstrukcjach. Należy zauważyć, że pory drewna pod taką ochroną pozostają otwarte tzn. drzewo oddycha.

Olej do drewna Osmo nadaje się do wszystkich zastosowań zewnętrznych. Mogą one obejmować fasady i otwarte balkony, ramy okienne i okiennice, drewniane ogrodzenia i bambusowe kije w ozdobnych ogrodzeniach, meble, ławki i altany, a także dowolne drewniane konstrukcje na zewnątrz. Olej ten nie łuszczy się pod wpływem opadów atmosferycznych, a także nadaje właściwości hydrofobowe drewnu, blokując procesy suszenia i pęcznienia. Na każdy gust i kolor: idealna paleta olejów ochronnych.Ten produkt, jako wykończenie zapewnia idealne warunki dla drewna na wolnym powietrzu.

altana-ogrodowa

Efektywny lazur do zabezpieczenia drewna przed promieniowaniem UV

Ochrona drewna lazur firmy Remmers z mocnym przezroczystym filtrem UV (zachowuje naturalny odcień drewna nawet pod słońcem) do dekoracji wnętrz i na zewnątrz. Materiały te cieszą się bardzo wysokim prestiżem wśród profesjonalistów architektów, budowniczych, restauratorów. Przezroczysty lazur z efektem dekoracyjnym podkreślający gatunek drewna i różne impregnaty ochronne. Kompozycje do rozjaśniania drewna i ochrony przed promieniowaniem UV. Szeroka gama lazurów, olejów, wosków i lakierów do produktów z drewna dla ucieleśnienia wszelkich pomysłów projektowych. Produkty chronią powierzchnię przed promieniowaniem UV, wodą, brudem i uszkodzeniami mechanicznymi.

Wszystkie mieszanki lazura są całkowicie przyjazne dla środowiska i bezpieczne. Zawarte w składzie lazurowej ochrony przed promieniowaniem UV elementy, na długo zachowują kolor drewnianej powierzchni. Różnorodne rozwiązania kolorystyczne pozwalają wybrać żądany odcień, można go zabarwić na dowolny kolor. Po nałożeniu na powierzchnię drewnianą tekstura drewna jest idealnie zachowana.Tworzony przez naturę rysunek od lat zachowuje swój naturalny wygląd, co jest bardzo cenione przez miłośników wyrafinowanego, przyjaznego dla środowiska materiału: drewna. Jednocześnie zrównoważony skład niezawodnie chroni drewno przed czynnikami destrukcyjnymi. Zarówno lazur akrylanowo-alkidowy na bazie wody i na bazie rozpuszczalnika z ochroną folii do drewna na zewnątrz gwarantują zabezpieczenie drewna przed promieniowaniem UV.

Jeżeli szukacie Państwo sprawdzony produktów do zabezpieczenia swoich powierzchni drewnianych, zapraszamy do naszego sklepu: Lazury i Impregnaty do Drewna.