Jak zabezpieczyć drewno konstrukcyjne przed grzybami i owadami?
Drewno stanowi jedno z najbardziej trwałych naturalnych materiałów konstrukcyjnych. Wskazują na to przykładowo liczne zachowane do dnia dzisiejszego zabytki wykonane z drewnianej konstrukcji. Należy jednak pamiętać, iż impregnaty techniczne do drewna przyczynią się do zachowania piękna oraz trwałości tego materiału.
Zabezpieczenie drewna przed szkodliwymi czynnikami
Niewątpliwe jest, iż należy odpowiednio zabezpieczać drewno konstrukcyjne przed działaniem szkodliwych czynników nie tylko atmosferycznych, ale również przed owadami oraz grzybami. Rozwijają się one szczególnie w powstałych pęknięciach czy też szczelinach ze względu na wilgoć. Efektem jest rozkładające się drewno, które oczywiście ulega znacznemu pogorszeniu.
Drewno podlega procesowi biodegradacji. Wszelkie konstrukcje drewniane należy odpowiednio zabezpieczać, dzięki przeznaczonym do tego środkom. Najlepszym jednakże efektem będzie, jeśli odpowiednio wcześniej przygotuje się dany materiał do impregnacji.
Zalecane środki do impregnacji drewna konstrukcyjnego
Obecnie na rynku jest szeroki wybór produktów o podobnym działaniu. Warto jednak zwrócić uwagę na ich skład oraz opinie klientów, którzy już wcześniej wypróbowali dane impregnaty techniczne. Oleje do drewna Koopmans jak również wszelkie inne produkty tej marki cieszą się dużą popularnością. Impregnaty do drewna Koopmans są stworzone na bazie naturalnego lnianego oleju i wysokogatunkowych żywic alkidowych.
Impregnaty techniczne Koopmans posiadają szereg właściwości. Spośród najważniejszych można wskazać na głębokie wnikanie w drewno oraz podkreślenie jego naturalnego piękna. Te środki są bardzo łatwe w aplikacji i nie łuszczą się, jednocześnie zapewniając wysoką ochronę przed ewentualną biodegradacją.
Sposób zabezpieczenia drewna konstrukcyjnego
Warto pamiętać, iż zabezpieczane drewno konstrukcyjne nie może być mokre. Szacuje się, iż jego wilgotność nie powinna przekraczać 25%. Impregnaty do drewna Koopmans sprawiają, że dzięki nim można możliwie najlepiej zabezpieczyć powierzchnię. Efektem tego, że impregnaty techniczne wnikają w głąb drewna jest ich dodatkowa ochrona.
Występuje kilka rodzajów zabezpieczania drewna. Na zewnątrz należy wykonać tę czynność w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Zalecana temperatura wynosi 5-30 stopni C. Następnie należy postępować zgodnie z zalecanymi wskazówkami przez producenta danej marki. Efektywność oraz skuteczność zabezpieczenia drewna zależy m.in. od tego, czy wybrany środek będzie wykorzystany według przeznaczenia, a także normy zużycia. Wykorzystując oleje do drewna Koopmans nie trzeba wcześniej szlifować czy też usuwać starej, poprzedniej warstwy. Te produkty bez obaw można pokrywać alkidowymi produktami również pochodzących z linii Koopmans.
Oleje do drewna Koopmans
Oleje do drewna Koopmans są bardzo często wybierane przez licznych klientów dbających o drewno znajdujące się w ich ogrodzie. Ten środek w idealny sposób reguluje wilgotność drewna i jednocześnie przyczynia się do uzyskania jedwabistej oraz gładkiej i miłej w dotyku powierzchni. Zawarty w preparacie Koompans olej lniany podkreśla naturalną strukturę drewna.
Zabezpieczanie drewna konstrukcyjnego – podsumowanie
Impregnaty techniczne Koopmans uodparniają na ewentualne zagnieżdżenie się różnorodnych grzybów czy też owadów. Warto zwrócić uwagę, że jego higroskopijność znacznie zmaleje. Impregnacja drewna kojarzy się z długotrwałą odpornością, co zapewnia przykładowo marka Koopmans.
Chcesz skutecznie zabezpieczyć swoje powierzchnie drewniane? Zapraszamy do naszego sklepu:
Impregnaty Techniczne Koopmans