zabezpiecz powierzchnie konstrukcje drewniane
Blog

Zabezpieczanie konstrukcji drewnianych

Opublikowano 20 kwietnia, 2021 o 11:55 am przez / Brak komentarzy

Trwałość konstrukcji drewnianych

Odpowiednia impregnacja i zabezpieczenie konstrukcji drewnianych jest bardzo ważne. Zagrożenia takie jak grzyby, pleśnie, sinizna, zgnilizna i uciążliwe owady to czynniki, które przyczyniają się do złego stanu tego typu konstrukcji. Drewniane konstrukcje mają swoje zalety i niepowtarzalny urok, jednak bez regularnej i odpowiedniej pielęgnacji tracą to, co w nich najlepsze.

konstrukcje drewniane

Jak chronić drewniane konstrukcje?

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybranie odpowiedniego środka. Produktem, który ochroni drewno przez wymienionymi wcześniej czynnikami jest na przykład Remmers IG-10 Impregnat Grunt Drewno.
Jest to środek rozpuszczalnikowy w płynnej formie, należy używać go profilaktycznie. Użycie preparatu jest niezwykle proste, nie trzeba go w żaden sposób rozcieńczać, produkt jest gotowy do użycia:

 1. Pierwszym krokiem jest wykonanie powierzchni próbnych. Dzięki temu zyskamy pewność, czy podłoże toleruje produkt.
 2. Należy osuszyć powierzchnię, która ma zostać zabezpieczona.
 3. Wystarczy nałożyć warstwę środka i poczekać do jego całkowitego wyschnięcia. Każdą kolejną powłokę można nałożyć po upływie 24 godzin od nałożenia poprzedniej warstwy.

Przed przystąpieniem do nałożenia preparatu, warto zabezpieczyć się poprzez użycie maski, na przykład lakierniczej. Dzięki temu ochronisz się przed wdychaniem oparów. Preparat szybko się wchłania, jest łatwy w użytkowaniu. Przez pewien czas po jego użyciu w pobliżu utrzymuje się charakterystyczny zapach. Produkt nie pęcznieje, po jego użyciu można malować zabezpieczoną powierzchnię, jest wydajny.

Tego typu produktów warto używać do impregnacji:

 • drewna pozostającego na zewnątrz,
 • płotów, wiat samochodowych,
 • altany ogrodowe i profile drewniane,
 • jako podkład do drewnianych elementów okien i drzwi

Dzięki regularnej impregnacji wykonanej z użyciem odpowiednich produktów, drewniane konstrukcje będą służyły długo i zachwycały nienagannym wyglądem. Drewno warto impregnować wtedy, gdy jest ono najsuchsze. Dzięki temu impregnacja będzie skuteczna. Narażenie zaimpregnowanych konstrukcji na deszcz spowoduje, że impregnacja będzie nieskuteczna. Dlatego po zabiegu warto zabezpieczyć drewno, albo wybrać na impregnację dzień, w którym prawdopodobnie nie będzie padał deszcz.

jak zabezpieczyć powierzchnie drewniane


Oto czego nie warto robić podczas zabezpieczania drewnianych konstrukcji:

 • Niezapoznanie się z ulotką środka zabezpieczającego – to właśnie w niej zawarte są najcenniejsze informacje. Jeśli pragniesz odpowiednio i skutecznie zabezpieczyć drewno, zapoznać się z zaleceniami i wszelkimi wskazówkami producenta środka, którego używasz do tego celu.
 • Brak odpowiedniego przygotowania powierzchni – mowa tutaj o osuszeniu. Impregnacja wilgotnego drewna nie będzie skuteczna ani łatwa. Należy również oczyścić drewnianą powierzchnię przed przystąpieniem do impregnacji.
 • Nieodpowiednia ilość preparatu – zarówno zbyt duża jak i niewystarczająca ilość środka do zabezpieczenia drewna, nie przyniesie niczego dobrego. Należy stosować się do zaleceń producenta.
 • Używanie nieodpowiedniego preparatu – do zabezpieczenia i impregnacji konstrukcji drewnianych, należy unikać preparatów które są do tego przeznaczone.

Podczas zabezpieczania konstrukcji drewnianych na zewnątrz, często można również stwierdzić, że pewne elementy wymagają poprawek. Podczas ich realizacji przydaje się odpowiedni klej czyli taki, który można stosować na zewnątrz i jest odporny na warunki atmosferyczne. Polecaną pozycją jest Kleiberit 501. Jest to klej stworzony na baziepoliuretanu, bardzo wytrzymały i oczywiście odporny na warunki atmosferyczne. Dodatkowymi zaletami tego kleju jest samoczyszczący się dozownik, łatwe dozowanie, duże możliwości w kwestii precyzji nakładania kleju.

Masz pytania? Nie wiesz jak zabezpieczyć swoje powierzchnie drewniane?
Sprawdź nasze Oleje do Drewna – Timber Market.