Sposoby zabezpieczenia drewna za pomocą lazur OSMO
Drewno stanowi nieodzowny element naszych domów, architektury ogrodowej czy biur. Ze względu na swoje walory estetyczne oraz funkcjonalność, drewniane elementy, są wykorzystywane w wielu projektach. Niestety na drewno bardzo niekorzystny wpływ ma wiele czynników, takich jak wilgotność, promieniowanie UV, wiatr, zmiany temperatury. Niezabezpieczone drewno ulega niszczeniu, traci swoje piękno. Niesprzyjające warunki zewnętrzne, powodują jego naprzemienne skurczanie i rozszerzanie. Pojawiają się pęknięcia. Drewno wysycha, płowieje. Do wnętrza drewna poprzez pojawiające się pęknięcia przenikają niszczące je organizmy takie jak pleśnie, grzyby, glony. Elewacje domów, altanki, pergole, płoty, meble ogrodowe tracą swoje walory. Aby te wszystkie drewniane rzeczy służyły nam długie lata, muszą być odpowiednio zabezpieczone.
Sposoby zabezpieczenia drewna
Mamy wiele sposobów zabezpieczenia drewna. Może nim być impregnowanie. Impregnaty dzielą się na wodorozcieńczalne, dobrze zabezpieczające, ale o słabej odporności na wymywanie oraz rozpuszczalnikowe odporne na działanie czynników zewnętrznych. Pierwsze z nich stosuje się głównie wewnątrz budynku. Na rynku są impregnaty o różnych walorach np. ognioochronne, wodoochronne , ochrony biologicznej czy impregnaty lecznicze. Inne zabezpieczenia, to lakierowanie. Chroni ono przed warunkami atmosferycznymi i mechanicznym uszkodzeniem np. ścieraniem. Lakierowanie uwydatnia barwę drewna, jego słoje, ale lakierowanie musi być często powtarzane( co dwa lata ).Trzeci sposób, to malowanie emalią. Tutaj już mamy dłuższy okres zabezpieczenia, od 5 do 8 lat. Malujemy emalią powierzchnie, które nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Inny rodzaj zabezpieczenia to bejcowanie . Konserwacja wówczas obejmuje okres 4 lat. Polega na wniknięciu koloru w głąb drewna i nadaniu mu koloru. Nie daje odpowiedniego zabezpieczenia przed grzybami i pleśniami. W miejscach gdzie jest dużo wilgoci stosuje się lakierobejcowanie. Drewno jest wtedy chronione przez 5 lat.
Dlaczego zabezpieczać drewno lazurą
Ze wszystkich zabezpieczeń, najmocniejszą powłokę stanowi lazura. Lazura OSMO, to idealne zabezpieczenie drewna na zewnątrz elewacji, balkonów, tarasów, drzwi, okien, mebli ogrodowych, altan. Lazury wnikają również do wnętrza drewna, pełnią funkcje ochronno-dekoracyją. Są to preparaty na bazie olejów roślinnych, ekologiczne. Wiodącą firmą ,która je produkuje jest firma OSMO. Lazury mają właściwości mrozoodporne. Zabezpieczone nimi drewno, ma powłokę nieprzepuszczalną dla wody. Powierzchnia drewna pokryta lazurą olejową powoduje, że cząsteczki wody zbierają się w krople( efekt perlenia ), a nie wnikają do wewnątrz. Powłoka jest też elastyczna, drewno oddycha. Mimo dużej wilgotności, taka powierzchna nie popęka. Lazury mogą mieć powłokę transparentną. Dostrzec możemy wtedy piękno struktury i szlachetność drewna. Powierzchnia jest matowa, satynowa. Lazura nie przykryje wad i uszkodzeń drewna. Stosuje się ją na drewno dobrej jakości. Wówczas podkreśli jego oryginalne słoje czy sęki. Lazury do drewna są nie tylko bezbarwne, występują też w wielu kolorach. Kolory mogą nawiązywać do barw naturalnych poszczególnych gatunków drzew, lub w barwach zwyczajowo stosowanych przy elewacjach i ogrodach. Lazura chroni drewno wiele lat.
Jak wykonać lazurowanie
Gdy nałożymy dwie lub trzy warstwy, efekt ochronny utrzyma się 3-4 lata. Jednak, gdy drewno będzie wcześniej zagruntowane i zaimpregnowane, to efekt zabezpieczenia będzie utrzymywał się nawet 9 lat .Lazury chronią szczególnie drewno, które narażone jest na bardzo niesprzyjające czynniki. Lazury mogą zastąpić impregnat i preparat barwiący razem. Nakłada się 2,3 warstwy preparatu pędzlem, wałkiem lub za pomocą pistoletu natryskowego. Rozprowadza się go równomiernie, wzdłuż słojów, niezbyt grubo. Malowanie warstw powinno być przedzielone przerwą 12-16 godzinną. Wyschniętą warstwę przeciera się papierem ściernym o dużej gradacji i dopiero potem nakłada się kolejną. Aby ją odświeżyć należy tylko oczyścić i pomalować ponownie. W czasie malowania nie zasycha, ani się nie rozwarstwia. Jest bardzo wydajna. Stosowanie jej powoduje oszczędności finansowe. Nie musimy wymieniać elementów drewnianych na nowe.
Więcej produktów do zabezpieczenia drewna znajdziecie w odpowiednim dziale naszego sklepu:
Lazura OSMO do drewna.