zabezpiecz taras drewniany na wiosnę
Blog

Renowacja tarasów drewnianych na Wiosnę

Opublikowano 18 lutego, 2021 o 2:14 pm przez / Brak komentarzy

Drewno jest wyśmienitym materiałem aranżacyjnym, a jeśli jest odpowiednio pielęgnowane zdobi dom i ogród przez wiele lat. Taras, jako zewnętrzne miejsce wypoczynkowe, szczególnie narażony jest na warunki atmosferyczne. Zimą będzie to deszcz, śnieg, czy mróz, a latem susza i wysokie temperatury.

Wybór odpowiednich preparatów konserwujących przed każdym z tych sezonów ma kluczowe znaczenie w perspektywie wielu lat użytkowania. To oznacza nie tylko renowację po zimie, ale również dobre zabezpieczenie przed letnim wykorzystywaniem drewnianej powierzchni.

Jak uporządkować drewniany taras?

Taras to obszerna platforma, na której w każdym sezonie składuje się wiele rzeczy. Zimą często zalegają na nim przedmioty, które nie wymagają zabezpieczeń przed niską temperaturą i opadami. Wiosną warto zacząć od całkowitego opróżnienia tarasu, tak by móc dobrze przyjrzeć się w jakim stanie jest podłoże i inne drewniane elementy.

Prace restauracyjne należy zacząć od dokładnego oczyszczenia z zabrudzeń, takich jak zaschnięte liście, brudne zacieki oraz piasek. Użycie szczotki ze sztywnym włosie i porządne zlanie wodą, najlepiej myjką ciśnieniową, pozwoli na pozbycie się powierzchownych zanieczyszczeń.

drewniany taras

Dobre zabezpieczenie na zimę, to połowa pracy wiosną

Chcąc zniwelować ilość prac wiosennych na tarasie, warto już jesienią dobrze zabezpieczyć drewno. Sięgnąć można wówczas po odpowiednie środki, takie jak oleje, lakiery i lazury. To da dobre zabezpieczenie przed wypaczeniem desek pod wpływem temperatury i wilgoci oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Można temu zapobiec używając odpowiedniego oleju firmy Osmo lub impregnatu do drewna używanego na tarasie. Dobrym wyborem będzie również użycie lazury Remmers. Remmers HK-Lasur 3w1 to lazura, impregnat i powłoka zabezpieczająca w jednym preparacie. Chroni ona powierzchnię przed zawilgoceniem i zgnilizną.

Wiosną powierzchnię drewnianą łatwiej uporządkować, gdy jest dobrze zabezpieczona przed zimą. Wystarczy wówczas tylko oczyszczenie  specjalistycznymi środkami pielęgnacyjnymi. Na taras można wybrać różne gatunki drewna. Każdy ma inną strukturę, a także wymagania konserwacyjne. W celu zabezpieczenia przed letnimi upałami również warto sięgnąć po markę Osmo lub Remmers. W linii tych produktów znajdują się odpowiednie impregnaty i oleje do różnych gatunków drewna.

tarasy z drewna

Jak zabezpieczyć drewno przed latem?

Letnie upały, a także słońce powodują wysuszanie i blaknięcie desek. Jednocześnie taras latem jest wszechstronnie użytkowany i deptany. Dobrze zaimpregnowana struktura pozwoli na zabezpieczenie przed warunkami klimatycznymi oraz ścieraniem. Warto również zadbać o bezpieczeństwo. Cele te można osiągnąć używając oleju Osmo 430 do tarasów. Powłoka, jaką pokrywane są deski jest antypoślizgowa, a jednocześnie zabezpiecza drewno przed kurczeniem się, pękaniem i łuszczeniem.

Oleje Osmo do tarasu, czy lazury Remmers to łatwe w użytkowaniu środki, które zabezpieczą każdy drewniany element. Taras latem narażony jest szczególnie na uszkodzenia mechaniczne. Wówczas warto tak dobrać impregnat, żeby pozwolił przetrwać deskom w każdych warunkach, a przesuwane meble lub biegające dzieci nie zdołają go trwale uszkodzić.

Dobre preparaty mają to do siebie, że nie tylko konserwują i zabezpieczają drewno, ale mają również wpływ na jego żywotność. Po zimie wszystkie elementy w zewnętrznym środowisku wymagają pielęgnacji. Wybór odpowiednich metod i środków jest kluczowy. Klimat, w jakim funkcjonujemy, to zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego też warto dobierać środki, które dadzą pożądany efekt przy deszczowym, zimnym lecie, jak również przy ciepłej, bardzo wilgotnej zimie.