oleje do drewna
Blog

Oleje i lazury – czyli podstawowe sposoby pielęgnacji drewna

Opublikowano 29 czerwca, 2021 o 12:22 pm przez / Brak komentarzy

Drewno podobnie jak inne materiały obecne w naszym otoczeniu niszczeją. Oczywisty fakt, z którym trudno się nie zgodzić. Mając na uwadze tę życiową prawdę jak również dysponując obiektami z drewna, warto rozsądnie opracować strategię pielęgnacji, która uchroni drewno przed szkodliwymi czynnikami. Jedną z takich taktyk, jest bez wątpienia stosowanie odpowiednich olejów oraz lazur do pielęgnacji drewna. Jest to sposób popularny, szybki i co najważniejsze, nie wymagający przesadnie dużych umiejętności.

Jak działają oleje do drewna?

Oleje do drewna to nic innego jak preparaty, które wnikają w drewniane powierzchnie aby zabezpieczyć materiał przed szkodliwymi czynnikami. Wtarty w powierzchnię olej przedostaje się w głąb konserwowanej struktury oraz wzmacnia go od środka i co więcej sprawia, że drewno staje się mniej podatne na niszczący wpływ deszczu czy promieniowania UV.

Sam zabieg konserwacji jest niezwykle prosty i szybki. Przygotowany olej należy nanieść na powierzchnię za pomocą specjalnego pędzla (lub wałka). Przy czym warto pamiętać, że preparat powinien pokryć każdy, najmniejszy fragment pielęgnowanej struktury. Rekomendowany jest perfekcjonizm oraz dokładność. Nierównomierne rozłożenie oleju sprawi, że wygląd drewnianego obrazu rozminie się z elementarnymi zasadami estetyki, czyli mówiąc innymi słowy – będzie po prostu nieatrakcyjny ale też bardziej narażony na uszkodzenia.

Kiedy olej pokrył już  docelową strukturę, należy poczekać cierpliwe kilkanaście minut, po czym zebrać preparat ściereczką a następnie powtórzyć procedurę kolejny raz. Niektórzy zalecają nawet powtórzenie czynności dwukrotnie. Dzięki temu, struktura wchłonie większą ilość specyfiku co sprawi, że pielęgnacja będzie efektywniejsza.

lazury do drewna

Zalety stosowania olejów do drewna

Zalet stosowania olejów jest wiele. Po pierwsze, odpowiednio dobrane specyfiki jak np. Oleje marki OSMO sprawiają że powierzchnia zyskuje pożądany blask i wygląda po prostu atrakcyjnie. Oczywiście dużą rolę odgrywa jakość stosowanej substancji. Wymieniona wcześniej mark OSMO oferuje impregnaty powstałe na bazie naturalnych olejów i wosków. I takie też powinny być środki pielęgnujące drewno.

Drugą zaletą stosowania olejów jest ich zdolność do niwelowania śladów ubytków oraz pęknięć. W momencie wystąpienia jednego z tych destrukcyjnych czynników, fragment drewna po prostu pęcznieje, nie zmieniając przy tym swojej barwy.

Oleje warto stosować w pomieszczeniach, które narażone są na występowanie wilgoci, ponieważ cząstki substancji doskonale chronią powierzchnię przed jej wchłanianiem.

Istotny czynnik przy wyborze preparatu ma również rodzaj oraz kolor struktury, którą chcemy zabezpieczyć. Wyróżniamy oleje bezbarwne, barwiące oraz rozjaśniające. A ze względu na rodzaj powierzchni: do drewna iglastego, egzotycznego, liściastego a także uniwersalne.

Lazury do drewna – do czego służą?

Lazury do drewna również służą konserwacji. Z tym, że ich skład bazuje  na żywicy a ich przenceniemiem są drewniane obiekty ulokowane na zewnątrz np. altanki. Lazury zabezpieczają powierzchnie przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi a także pleśnią. Co więcej, substancja sprawia, że drewno  staje się mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, głównie za sprawą cienkiej struktury, którą otacza dany obiekt. Zaletą stosowania lazur jest ich stosunkowo duża wydajność, dzięki czemu zabiegi pielęgnacyjne z użyciem tego specyfiku, można stosować rzadziej niż w przypadku olejów lub innych produktów przeznaczonych do konserwacji drewna.

Powłoka wytworzona na zewnątrz drewna jest matowa, nie zaś lśniąca jak w przypadku innych preparatów o podobnym przeznaczeniu. Czyni to pielęgnowany obiekt, atrakcyjnie wizualną dekoracją. Warto jednak pamiętać, że lazurowanie nie przykryje śladów po uszkodzeniach mechanicznych, tak jak to robią oleje.

jakie oleje do drewna?

Jak stosować lazury do drewna?

Sposób aplikacji nie różni się znacznie od sposobu stosowania olejów. Procedura składa się z kilku cyklów, z tym, że w przypadku lazurowania, odstęp pomiędzy kolejnymi ”warstwami” wynosi nawet piętnaście godzin. Dlatego też kolejne powłoki nakłada się zazwyczaj w kolejnym dniu.

Preparat można nanosić za pomocą pędzla lub wałka a przed kolejnym cyklem lazurowania należy zetrzeć zaschniętą warstwę papierem ściernym.

Istotnym jest, że przed pielęgnacją nowego drewna, tuż przed tym zanim zabierzemy się za lazurowanie, należy zaimpregnować powierzchnię, ponieważ lazura nie zawiera w swoim składzie specjalnego czynnika, który zapewnia podstawową ochronę przed grzybami, pleśnią itp. Jest to tzw. ”ochron właściwa” i warto o tym pamiętać. Ciekawym rozwiązaniem tego problemu jest produkt marki Remmers czyli  Lazura 3 w 1, która obok głównego składnika zawiera również bezbarwny impregnat oraz powłokę gruntującą. Wszystko to sprawia, że dbanie o jakość drewnianych powierzchni staje się jeszcze prostsze i mniej czasochłonne.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat olejów do drewna i lazur? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami Timber Market.