Blog

Kleje kontaktowe i ich zasady działania

Opublikowano 24 września, 2019 o 11:56 am przez / Brak komentarzy

Kleje kontaktowe charakteryzują się szerokimi możliwością zastosowania. Dzięki specjalnym właściwościom sposób ich aplikacji nie przysparza wielu problemów, a efekty utrzymują się przez długi czas. Sprawdźmy, jakie kleje sprawdzają się najlepiej do pracy z elementami drewnianymi.

Kleje kontaktowe gwarantują fantastyczną przyczepność do wielu rodzajów materiałów. Ich szczególnym zastosowaniem jest jednak możliwość wykorzystania do klejenia drewna. Samo drewno to wdzięczny materiał do pracy, dlatego wykorzystuje się je w przeróżnego rodzaju konstrukcjach. Bez względu na to, czy zajmujemy się tworzeniem schodów czy mebli z drewna, warto zaopatrzyć się w klej, który da nam stuprocentową skuteczność działania. Dlaczego klej a nie gwoździe czy wkręty? Jeśli zależy nam na estetyce naszej pracy, to klej będzie jedynym rozsądnym rozwiązaniem i pod tym względem nie powinniśmy mieć najmniejszych wątpliwości. Co innego, gdy zastanawiamy się nad wyborem konkretnego rodzaju czy już nawet producenta kleju. Tutaj wątpliwości są zasadne, ponieważ odpowiednio dobrany klej może okazać się kluczem do naszego sukcesu i przy okazji oszczędzić nam pracy i nerwów. Jednym z najczęściej wybieranych klejów do pracy z drewnem jest klej kontaktowy.

 

Klej kontaktowy – zasady działania

Aby klej kontaktowy zadziałał prawidłowo, wcześniej musimy odpowiednio przygotować klejoną powierzchnię. Przede wszystkim nasze drewno musi być suche, czyste i bez śladów tłuszczu. Najkorzystniejsza wilgotność drewna powinna wynosić od 8 do 12%. Zazwyczaj, aby uzyskać najlepszy efekt, klej nakładamy równomiernie na obie części. Kleje kontaktowe są bardzo łatwe w aplikacji. Większość z nich nakłada się szpachlą zębatą. Można ewentualnie posłużyć się pędzlem, ale nie jest to najbardziej optymalne rozwiązanie. Dostępne są również kleje kontaktowe w sprayu.

Klej powinien tworzyć na drewnie jednolitą powierzchnię, dopiero wtedy wiemy, że posłużyliśmy się odpowiednią ilością. Ważne jest, aby łączone elementy od razu przyłożyć jak najstaranniej, wszelkie poprawki mogą być w późniejszym czasie niemożliwe. Aby uzyskać najlepszy efekt, klejone elementy należy do siebie mocno docisnąć przez co najmniej parę sekund. Siła docisku jest w tym wypadku bardzo ważna, ponieważ to od niej w dużej mierze zależy trwałość naszej pracy. Dalszą obróbkę drewna można przeprowadzić od razu po sklejeniu, natomiast ostateczny efekt uzyskujemy po około 8 dniach.

Klej kontaktowy – jaki wybrać?

Na rynku znajdziemy szeroką gamę klejów kontaktowych do wyboru. Nie każdy jednak będzie równie dobrym rozwiązaniem. Jeśli zależy nam na uzyskaniu łączenia wysokiej jakości, powinniśmy zapoznać się z opiniami odnośnie firm produkujących kleje kontaktowe. Każdy producent będzie zachwalał swoje produkty, dlatego warto zapoznać się certyfikatami, które świadczą o formalnej skuteczności produktu oraz opiniami samych użytkowników. Jedną z godnych polecenia firm zajmujących się m.in. produkcją klejów kontaktowych do drewna jest firma Kleiberit. Producent ten ceniony jest przede wszystkim za korzystanie z najnowszych technologii i ciągłe ulepszanie swoich produktów. Marka Kleiberit uznawana jest na całym świecie i daje gwarancję skuteczności działania, co jest czynnikiem niezwykle istotnym przy wyborze kleju do drewna.

Jeżeli szukacie sprawdzonych klejów kontaktowych do drewna, zapraszamy do naszego sklepu: Kleje kontaktowe do Drewna.