Blog

Renowacja drewnianego tarasu

Opublikowano 16 kwietnia, 2019 o 11:52 am przez / Brak komentarzy

Aby drewniany taras dobrze się prezentował, wymaga regularnej konserwacji. W przeciwnym wypadku deski szybko zaczną szarzeć i niszczeć, co będzie miało wpływ zarówno na wygląd, jak i trwałość tarasu. Warto pamiętać, że łatwiej zapobiegać niż inwestować w odnowę, która może wymagać dużego nakładu prac oraz znacznych wydatków. Najlepiej więc regularnie prowadzić prace renowacyjne, które pozwolą na utrzymanie desek tarasowych w możliwie jak najlepszym stanie, dzięki czemu taras będzie wyglądał pięknie nawet po wielu latach.

Czyszczenie desek

Pierwszym etapem renowacji powinno być staranne oczyszczenie desek i usunięcia z nich wszelkich zabrudzeń takich jak piasek i kurz, a także pozbycie się wszelkich drzazg. W tym celu można użyć myjki ciśnieniowej lub szczotki ze sztywnym włosiem, szlauchu i wody. W niektórych przypadkach konieczne okaże się mechaniczne czyszczenie tarasu, jeśli zanieczyszczenia będą na tyle duże, że nawet myjka ciśnieniowa sobie z nimi nie poradzi. Wtedy najlepiej skorzystać z usług firmy profesjonalnie zajmującej się czyszczeniem desek tarasowych przy użyciu specjalistycznych maszyn.

Środki chemiczne

Renowacja desek tarasowych nie może obyć się także bez użycia specjalnych środków do czyszczenia drewnianych tarasów (oleje do drewna, lazury i impregnaty). Taki preparat będzie w stanie usunąć wszelkie przebarwienia z drewna, plamy oraz tłuszcze, a ponadto rozjaśni deski i sprawi, że znów będą miały swoją naturalną barwę. Rozcieńczony preparat można nanosić na powierzchnię desek za pomocą konewki albo spryskiwacza ogrodowego i po kilku minutach intensywnie wyczyścić szczotką wszystkie deski, a następnie obficie je opłukać.
Regularne olejowanie drewna jak również thermodrewna, pozwala utrzymać na dłużej jego naturalną barwę, bowiem zwykle patyna pojawia się już po kilku miesiącach od instalacji drewna na tarasie, wszystko oczywiście uzależnione jest od panujących warunków atmosferycznych, miejsca lokalizacji tarasu itd.

Stare powłoki

Renowacja tarasu niekiedy wymaga jeszcze jednej czynności. Niekiedy bowiem deski są pokryte powłoką lakierniczą i konieczne okazuje się ich przeszlifowanie. Po usunięciu starej powłoki kolejnym krokiem jest szlifowanie wygładzające. Następnie wystarczy już tylko dokładnie oczyścić deski z resztek pyłu i zabezpieczyć impregnatem bezbarwnym do drewna.
W przypadku starych tarasów, których deski zostały pokryte powłoką lakierniczą konieczne będzie przeszlifowanie ich powierzchni. W tym celu warto użyć szlifierki, gdzie po usunięciu starej powłoki można przystąpić do szlifowania wygładzającego. Po przeszlifowaniu desek tarasowych należy dokładnie oczyścić je z resztek pyłu. Przed przystąpieniem do olejowania szlifowanych desek trzeba je oczywiście zabezpieczyć impregnatem bezbarwnym do drewna.

Olejowanie tarasu

Ostatni już krok to malowanie tarasu olejami do odświeżenia. Należy pamiętać, by przystąpić do niego dopiero gdy deski dobrze przeschną. Dzięki olejowaniu możliwe będzie zabezpieczenie desek z drewna krajowego, jak i egzotycznego. Taki zabieg sprawi, że drewno zachowa naturalny wygląd materiału, nabierze bardziej wyrazistego koloru, a słoje staną się lepiej widoczne. Olejowanie przeprowadza się przy użyciu pędzla z twardym włosiem, najlepiej dostosowanym do szerokości deski tarasowej. Po nałożeniu pierwszej warstwy ściera się nadmiar oleju, a po upływie 12 godzin można nałożyć kolejną warstwę. Użytkowanie tarasu będzie możliwe po dwóch dniach od jego zabezpieczenia. Warto pamiętać, by taką czynność przeprowadzać co najmniej raz do roku, najlepiej w okresie wiosennym, a więc przed letnim sezonem, za to w momencie, gdy na dworze nie jest już zimno, a warunki atmosferyczne nie ulegają gwałtownym zmianom.

Jeśli szukają Państwo sprawdzonych impregnatów do zabezpieczenia powłok drewnianych, zapraszamy do naszego sklepu: Impregnaty do drewna Remmers i Adler.