Bejce do drewna – zastosowanie i rodzaje
Szeroko dostępna paleta barw, łatwa aplikacja a także atrakcyjny efekt upiększający sprawiają, iż bejce stały się jednym z popularniejszych produktów do barwienia drewna. Jest to szczególnie pożądany preparat gdy zależy nam na nadaniu drewnu unikatowego koloru, przy jednoczesnym zachowaniu słojów.
Czym więc są bejce do drewna?
Bejca jest preparatem głównie wykorzystywanym w celu nadawania barw drewnianym elementom, a także drewnopochodnym powierzchniom (wszelkiego rodzaju sklejki oraz płyty wiórowe). Często jest ona także wykorzystywana do niwelowania różnic w odcieniach.
Do głównych składników bejcy zaliczyć należy pigmenty oraz barwniki, mogące być rozpuszczane w wodzie lub za pomocą rozpuszczalników. Poprzez swoją konsystencje bejca może wnikać głęboko w strukturę drewna, co powoduje, że w przeciwieństwie do farb kryjących nie tworzy warstwy ochronnej jedynie na powierzchni drewna. Dzięki zastosowaniu bejcy uzyskać można wybraną przez nas barwę drewna z zachowaniem dobrze widocznych słojów.
Głównym przeznaczeniem bejcy jest zmienianie barwy drewna. Wielokrotnie można spotkać się ze stwierdzeniem, iż jest to preparat mogący zabezpieczyć drewno przez szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jest to jednak błędna opinia, ponieważ efekt ochronny jesteśmy w stanie otrzymać tylko w przypadku dodatkowych wykończeń z użyciem lakieru, wosku lub lazury.
Rodzaje bejc do drewna
Pierwszym rodzajem bejc o którym należy wspomnieć są preparaty z kategorii bejc wodnych. Są one powszechnie dostępne w większości sklepów budowlanych, a ich głównymi składnikami są wodne roztwory pigmentów oraz barwników.
Do kolejnej grupy zaliczyć możemy bejce rozpuszczalnikowe. Pigment w nich zawarty rozcieńczany jest w organicznych rozpuszczalnikach. Charakteryzują się one krótkim czasem potrzebnym do wyschnięcia, znacznie większą odpornością na promienie UV a także żywymi kolorami. Poprzez swoją konsystencję ten typ bejc głównie stosowany jest podczas malowania z użyciem natrysków.
Kolejną grupę stanowią bejce nitro, posiadające w swoim składzie oprócz standardowych pigmentów i barwników także domieszkę rozpuszczalnika. Są one chętnie stosowane, głównie ze względu na swoje właściwości. Bejce nitro szybko wysychają, dobrze penetrują drewniana powierzchnie, a także zapewniają ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Najpopularniejszym obecnie rodzajem bejc jest bejca olejna. Jest to specjalistyczny preparat stworzony na bazie olejów, oraz naturalnych wosków roślinnych. Ten rodzaj bejcy jest szczególnie zalecany do stosowania na powierzchniach narażonych na intensywne użytkowanie. Możemy do nich zaliczyć podłogi wykonane z litego drewna czy schody. Szczególnie ciekawy jest efekt jaki możemy uzyskać po zastosowaniu tego typu bejcy. Pokryta nią powierzchnia staje się nieco chropowata, przez co nie jest ona tak podatna na łuszczenie czy odpryski, jak to często bywa po zastosowaniu innych preparatów. Szczególnie polecane są tutaj produkty firmy OSMO.
Jak nakładać bejce na drewno?
Sposób aplikacji preparatu powinien być uwzględniony na każdym opakowaniu, gdzie znajdziemy sugerowany przez producenta sposób aplikacji. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest nakładanie preparatu za pomocą pędzla (włosie do 30 centymetrów długości), natrysku, lub wałka. W przypadku gdy nie będziemy dysponowali akcesoriami, możemy w sytuacjach awaryjnych użyć do nakładania bejcy zwilżonej gąbki lub szmatki. Warto być w tym wypadku sumiennym i dokładnym, ponieważ od tego jak zostanie zabezpieczone drewno, zależy czy będzie nam ono służyło przez wiele kolejnych lat. Popularność bejc wciąż będzie bardzo duża, z powodu ich wysokiej skuteczności. Dodając do tego coraz większą popularność drewnianych wykończeń, możemy mieć pewność, że zastosowanie bejcy będzie powszechne.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą naszego sklepu: https://timbermarket.pl/sklep/ !