olejowanie-drewna
Blog

Olejowanie powierzchni drewnianych

Opublikowano 13 listopada, 2019 o 12:26 pm przez / Brak komentarzy

Na przestrzeni lat ludzi uważali, że najlepszym sposobem ochrony drewnianych powierzchni jest ich lakierowanie. Nie jest to jednak zbytnio ekologiczne czy naturalne rozwiązanie. Dlatego świetną opcją jest olejowanie drewna, które może pochwalić się wieloma zaletami. Dlaczego warto z niej korzystać oraz jak to robić? O tym już za chwilę !

Co to jest olejowanie?

Drewno, bez względu na gatunek musi zostać odpowiednio zabezpieczone. Jeśli tego nie zrobimy to nasze drewniane podłogi czy meble szybko zaczną się niszczyć. Jeśli nie lubimy błyszczących powierzchni, to olejowanie jest świetnym wyborem. Ale czym w zasadzie jest olejowanie drewna? Jest to proces nasączania drewna roślinnymi, naturalnymi olejami. Ze względu na swoją płynną postać, olej dostaje się głęboko w strukturę drewna, czym solidnie je zabezpiecza. Na powierzchni podłogi czy mebli nie tworzy się żadna, widzialna dla człowieka podłoga, dlatego nie musimy się martwić utratę uroku naszych produktów. Drewna po olejowaniu zostaje matowe, a jego powierzchnia staje się bardzo przyjemna, wręcz aksamitna, w dotyku. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że przedmioty, które zostaną poddane olejowaniu, z czasem będą stawały się ciemniejsze. Jest to cykl starzenia się drewna, na który nie mamy wpływu.

olejowanie drewna

Preparaty zabezpieczające

Warto zaznaczyć, że zdecydowana większość olejów roślinnych poradzi sobie z impregnowaniem drewna. Nawet oleje, które są używane w obszarach kulinarnych, poradzą sobie z takim zadaniem. Olej kokosowy, rzepakowy czy lniany, wszystkie, pomijając pewne drobne różnice, poradzą sobie z ochroną drewna. Kiedy jednak mamy do czynienia z podłogą czy meblem, który będzie znajdował się w pomieszczeniu o trudnych warunkach, to warto postawić na profesjonalne produkty przeznaczone do ochrony drewna. Świetną marką produkującą oleje przeznaczone do ochrony drewna jest firma OSMO. Jej produkty poza impregnacją drewna, chronią także przed szkodnikami czy hamują powstawanie pleśni.

Oleje do drewna – krok po kroku

Olejowanie drewna to nic skomplikowanego i każdy z nas jest w stanie samodzielnie go przeprowadzić. Aby to zrobić, nie musimy posiadać ani skomplikowanych umiejętności, ani zaawansowanego sprzętu. Na samym starcie musimy w bardzo dokładny sposób oczyścić drewno, kiedy mamy do czynienia z surowym, nigdy wcześniej niemalowanym drewnem to warto je przeszlifować. Umożliwi to, dostanie się olejowi do struktury drewna. Następnym krokiem jest usunięcie zanieczyszczeń i pyłu posiłkując się wilgotną ściereczką. Po wyschnięciu możemy przejść do olejowania. Za pomocą miękkiej czystej ściereczki bądź pędzelka nakładamy olej. Musimy pamiętać, aby układać preparat wzdłuż usłojenia. Po olejowaniu musimy odczekać 60 minut, a następnie za pomocą ręcznika usunąć nadmiar pozostałego oleju. W przypadku produktów firmy Osmo nakładamy cienką warstwę Olejo-wosku nie doprowadzając do pozostania nadmiaru na malowanym elemencie. Po wyschnięciu nakładamy drugą równie cienką warstwę również pozostawiając do wyschnięcia.  W zależności od tego, jak wiele razy powtórzymy proces, tak drewno będzie zabezpieczone. Kiedy mamy do czynienia z meblami czy podłogami znajdującymi się na tarasie, w kuchni czy łazience to warto je dokładnie zaimpregnować. W przypadku salonu czy sypialni wystarczą 2 razy. Cały proces powinien być powtarzany w zależności od  intensywności użytkowania danego przedmiotu w od raz w roku a często dopiero co kilka lat.

oleje do drewna

Wady i zalety olejowania

Drewno po olejowaniu w dalszym ciągu wygląda bardzo naturalnie. Dlatego jest to idealny proces, kiedy mamy do czynienia z aranżacjami skandynawskimi czy prowansalskimi. Kolejną zaletą jest fakt, że jest to dość tani oraz bardzo prosty w wykonaniu sposób ochrony drewna. Preparaty nie pozostają na powierzchni, lecz wnikają w strukturę drewna, co znacząco je chroni. Olejowanie jest też ekologiczne, naturalne oraz w pełni bezpieczne dla dzieci i alergików. Drewna, które zostało potraktowane takim procesem, może się samo regenerować. Drewno po olejowaniu oddaje wilgoć i ja przyjmuje więc nie występuję problem gnicia i sinienia. Jeśli chodzi o wady, to o nich oczywiście również musimy wspomnieć. Jedną z największych jest to, że drewno musi być stale, co jakiś czas, odświeżane. Osobą nieprzepadające za olejowaniem, za wadę uznają też ciemnienie drewna. Warto jednak zabezpieczyć wszystkie powierzchnie drewniane, chociażby przed jesienią czy zimą.

Jeżeli są Państwo zainteresowani markowymi olejami do drewna, zapraszamy do przejrzenia oferty naszego sklepu: Timber Market – Oleje do Drewna OSMO.